Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O miliony za Morávka zuří boj

Česko

Téměř sedmdesát milionů korun, která zaplatilo Schalke za Jana Morávka, znovu rozdmýchalo spor mezi Bohemkami. O obnos se hlásí i původní klub, který je už čtyři roky v konkurzu.

PRAHA Jeho kličky a precizní přihrávky přitahovaly do vršovického ďolíčku tisíce fanoušků a vzbuzovaly naději i u národního týmu.

Desítky milionů korun, které mají za talentovaného záložníka Jana Morávka od německého Schalke získat Bohemians 1905, jsou však ještě větším lákadlem.

Prostřednictvím správce konkurzní podstaty se o ně hlásí i Michal Vejsada, šéf původních Bohemians Praha, tedy společnosti, která před čtyřmi lety kvůli dluhům skončila v konkurzu.

„Bude z toho ještě mela. Věřím, že nejsme banánová republika a že zvítězí zákony,“ tvrdí Vejsada.

Největší přestup letošního léta z české ligy proto bude mít podle všeho ještě hořkou dohru. „Jde o velké peníze a ty budou ještě lákat spoustu zájemců,“ přiznává šéf Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Jeho klub devatenáctiletého špílmachra prodal Schalke odhadem za 50 milionů korun, ale konečná částka by se díky různým bonusům mohla v průběhu tří let navýšit až na 70 milionů.

Peníze prý náleží správci Na čím účtu nakonec pohádková suma skončí?

Ani téměř dva měsíce po odchodu Morávka do Německa to není úplně jasné. „Podle zákona peníze náleží do konkurzní podstaty a nepatří Bohemians 1905,“ trvá na svém Vejsada.

Příčinou hádek a strkanic je jako obvykle v případě Bohemians čtyři roky starý spor o to, komu patří práva na hráče, slavnou minulost i soutěž. Ty po pádu Vejsadou řízeného klubu přiznal fotbalový svaz právě Bohemians 1905.

„Hráči jsou vedeni na nás, proto nám náležejí i peníze za Morávka. Pokud bychom měli vychovávat hráče, ale peníze posílat někomu jinému, bylo by to divné,“ ohrazuje se Přibyl.

Klíčové v celém sporu je vydání předběžného opatření soudu, podle něhož nesmí Bohemians prodávat hráče bez souhlasu správce konkurzní podstaty, který má na starosti dluhy Vejsadovy společnosti.

„Zástupci Bohemians 1905 byli u podvodu od začátku. Věděli, že nesmí hráče zpeněžovat, a přesto šli do rizika,“ míní Vejsada.

Vejsada by rád splatil dluhy Podle něj správce konkurzní podstaty Jan Draslar dokonce v pondělí podal na Bohemians 1905 trestní oznámení. Pokud se milionů nedovolá, je Vejsada připravený je vymáhat i po svazu, který transakci posvětil, když vydal Schalke Morávkovu transfer kartu.

„Ať to zaplatí Bohemias 1905 nebo svaz, to je mi jedno,“ říká.

V ďolíčku jsou však klidní. Smlouvu se Schalke totiž podepsali ještě předtím, než soud vydal zmíněné předběžné opatření.

„Nic jsme neporušili. Je zajímavé, že dosud hráči od nás přestupovali a nikomu to nevadilo. Až teď, kdy se mluví o milionech za Morávka,“ připomíná Přibyl. „Pan Vejsada na nás podal už sedm žalob. K soudu se dostaly tři a všechny zatím dopadly v náš prospěch.“

Byl by to vlastně paradox: Morávek naskočí do velkého fotbalu v dresu Bohemians 1905, začne zářit a přitahovat pozornost. Vršovický klub ho následně prodá, a pak -pošle peníze na cizí účet.

„Když jsme v roce 2005 kupovali práva na hráče, měl Honza oficiálně hodnotu 70 tisíc,“ říká Přibyl.

První splátka od Schalke už leží na účtu jeho klubu, ačkoliv se zřejmě do celého sporu může ještě vložit soud. „Pokud máme vychovávat nové talenty, jsou pro nás ty peníze životně důležité,“ dodává.

Vejsada se však nehodlá vzdát. „Správce už poslal na německý svaz dopis, ve kterém upozorňuje, že smlouva se Schalke je neplatná,“ přidává další trumf.

Důvod je jednoduchý. Jeho společnosti stále chybí vyrovnat dluhy ve výši zhruba 30 milionů. A z peněz za Morávka by ještě zbylo.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...