Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Hrad za ODS chce i Evžen Tošenovský

Česko

  17:46
Stranických primárek, které rozhodnou o kandidátovi ODS pro přímou volbu prezidenta, se zúčastní i europoslanec a někdejší hejtman Evžen Tošenovský. nejbližších dnech oznámí svou kandidaturu i první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Evžen Tošenovský. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka svůj zájem o prezidentský úřad dal najevo už dříve, má už i oficiální nominaci od svého regionu. Další kandidáti se v nominaci, která skončí 22. dubna zřejmě neobjeví.

"Ano, budeme mít tři kandidáty," odpověděl vlivný občanský demokrat na dotaz, zda se prezidentských primárek zúčastní i Tošenovský. Zájem Tošenovského o kandidaturu potvrdily i další zdroje. Oficiální nominaci zřejmě v příštích dnech získá od regionálního sněmu či rady moravskoslezské ODS.

K TÉMATU:

O Sobotkovi a Němcové se jako o možných prezidentských kandidátech ODS mluví už delší dobu. V únoru se ale objevilo také jméno europoslance a někdejšího moravskoslezského hejtmana Tošenovského. Svůj záměr kandidovat ale od té doby nepotvrdil, uvedl pouze, že ho někteří kolegové s takovým návrhem oslovili.

Vybrali ho členové strany, jak si přál

Právě Tošenovský si přál, aby kandidáta ODS na Hrad vybírali členové strany. Primárkami podmiňoval případný vstup do vnitrostranické soutěže před přímou volbou prezidenta. Tošenovský se v posledních letech z domácí politiky stáhl a stál i mimo vnitřní střety v ODS. Ve straně byl ale dříve populární, a kdyby nevzdal svou kandidaturu, měl před lety velkou šanci stát se předsedou strany místo Mirka Topolánka.

ČTĚTE VÍCE:

Prezidentské kandidáty ODS mohou nominovat regionální sdružení ODS, výkonná rada a grémium strany. Uchazeče o prezidentské křeslo mohou navrhovat do 22. dubna. Sobotka už nominaci má od regionální rady Libereckého kraje, v jejímž čele stojí.

Němcová se dosud jasné odpovědi na otázku, zda bude v primárkách kandidovat, vyhýbala. "Toto oznámení obdržíte v blízkých dnech," řekla novinářům ve středu. V pondělí bude zasedat regionální rada její krajské organizace Vysočina. "O nominaci paní Němcové bude rozhodovat, pokud ji ona sama oznámí," sdělil dnes krajský předseda ODS Ivo Strejček.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Koncem dubna začnou samotné prezidentské primárky v ODS. Kandidáti se budou představovat na veřejných volebních shromážděních v oblastních sdruženích.

Volba se odehraje během května a června v devíti volebních regionech. Žádný ze zvažovaných kandidátů ODS ale zatím nemá velké šance v prezidentské volbě. Němcová má podle dubnového průzkumu agentury Factum Invenio podporu 5,6 procenta lidí. Ostatní se nedostali přes tři procenta.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat