Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Hrad chce i Vandas, prioritou má být prý národ

Česko

  17:41
PRAHA - Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vanda se chce ucházet v přímé volbě o funkci prezidenta republiky. Věří, že potřebných 50.000 podpisů pod kandidátní listinu získá.

Tomáš Vandas a stoupenci Dělnické strany mládeže foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

 

"Pokud bych měl vycházet z toho, jakou podporu mi dávají lidé na setkáních, tak bych řekl, že šance na sehnání podpisů tady je," řekl Vandas.

Ke kandidatuře ho přivedla i postupně zveřejňovaná jména možných prezidentských kandidátů. "Myslím si, že opravdu není možné pokračovat v negativní trendu posledních 20 let, takže je nutná změna, a pokud má přijít, tak logicky od hlavy státu," prohlásil Vandas. Jeho případné zvolení prezidentem by podle něj sice pro Česko znamenalo výraznou změnu, a to i pro prezentaci v zahraničí, ale jeho prioritou by prý byl národ, "nikoliv podlézání bruselským úředníkům".

ČTĚTE TAKÉ

Rozhodnutí o Vandasově kandidatuře údajně padlo na nedávné republikové poradě krajně pravicové strany, která v poslední době například často sympatizovala s organizátory protiromských protestů na severu Čech.

S kampaní chce Vandas začít koncem dubna a předpokládá, že do konce roku navštíví 60 až 80 měst v Česku. Zpočátku bude jeho prezidentská kampaň směřována i ke krajským volbám. odpisy pod kandidátní listiny ale začne sbírat až v okamžiku, kdy začne platit prováděcí zákon.

Ve shromáždění dostatku podpisů Vandas sice věří, bere prý ale v potaz i to, že pravost a oprávněnost podpisů budou zkoumat úředníci ministerstva vnitra, a netuší, "jakým způsobem budou vůči němu postupovat".

Finanční otázky spojené s kampaní podle něj strana zatím neřešila, prý se ale bude chovat hospodárně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Do souboje o prezidentský úřad se už přihlásil někdejší úřednický premiér Jan Fischer, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová. TOP 09 usiluje o zvolení svého předsedy Karla Schwarzenberga. Sociální demokraté zvažují nominaci senátora Jiřího Dienstbiera či ekonoma Jana Švejnara.

Občanští demokraté svého prezidentského kandidáta teprve vyberou ve stranických primárkách. Jako možní kandidáti se dosud zmiňovali především místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. V posledních dnech se ale v těchto úvahách objevilo také jméno europoslance a někdejšího hejtmana Evžena Tošenovského.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat