Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O motivaci přišly před zápasem

Česko

Českým basketbalistkám nepomohla k postupu do čtvrtfinále ME ani výhra nad Polskem

RIGA Bezcennou výhrou se rozloučily české basketbalistky s mistrovstvím Evropy v Rize. Po vítězství 82:68 nad Polskem skončil tým Milana Veverky v tabulce osmifinálové skupiny E pátý právě před včerejším soupeřem.

O tom, že Češky nepostoupí do čtvrtfinále, rozhodla už předchozí výhra Řecka nad Slovenskem. V případě úspěchu slovenského výběru by ale musely deklasovat Polsko o 33 bodů. Naopak Polkám stačilo k postupu jakékoliv vítězství, takto zůstalo čtvrté místo Řecku.

„Jsme rádi, že se nám podařilo v posledním utkání vyhrát. Hráli jsme tentokrát i velmi dobře v protiútocích,“ chválil si smutné vítězství trenér Veverka. O výsledku podle něj rozhodla do velké míry psychika soupeřek. „Musely tento zápas vyhrát. Pod psychickým tlakem ale hodně chybovaly a zcela vypadly z role,“ doplnil.

Dokázaly bránit polské opory Rozdílným cílům obou týmů totiž vůbec neodpovídal průběh utkání. Polky působily těžkopádným dojmem a vedly v utkání poprvé a naposledy 2:0 hned po pěti sekundách hry. To zavěsila Leciejewská. České basketbalistky pak převzaly režii zápasu s vědomím, že jim už vlastně o nic nejde. Hrály oproti předchozím pěti zápasům viditelně uvolněně.

Uplatňovaly výškovou převahu v doskakování a výrazně přesněji zakončovaly. Dařilo se zejména Hartigové, která v sobotu proti Řecku kvůli problémům se zády nenastoupila. Bez psychického balvanu české hráčky ztrácely mnohem méně míčů.

Polky sice ještě v 8. minutě vyrovnaly na 14:14, postupně ale odpadly fyzicky i psychicky a sen o postupu do čtvrtfinále se jim rozplýval. Do poločasu nabídly soupeřkám po vlastních chybách a nedůsledném bránění dokonce čtrnáctibodovou šňůru. V polském týmu se vůbec nedařilo hlavní hvězdě Bibrzycké, která za celý zápas nezaznamenala ani bod. Zasloužila se o to i obrana Veselé, která Bibrzyckou ke střelbě příliš nepouštěla.

„Podařilo se nám dokonale ubránit zkušenou Bibrzyckou. Určitě tomu napomohlo to, že z nás spadl po vítězství Řecka nad Slovenskem psychický balvan,“ připustil Veverka.

Výsledky osmifinále: Polsko - ČESKO 68:82 (27:43), Slovensko - Řecko 57:59 (36:33), Lotyšsko - Španělsko 60:67 (32:31).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!