Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

O nepochopitelném řiťolezectví

Česko

EUROZÓNA

Vítejte v Eurozóně! Víte, proč se v Česku směly sčítat hlasy z pátečních a sobotních eurovoleb až v neděli od 22 hodin? Protože platí takový zákon! Proč ale platí takový zákon?

Chtěli zákonodárci zkomplikovat život novinářům, statistikům a členům volebních komisí? Ti všichni museli pracovat z neděle na pondělí dlouho do noci. A přesto nešlo například stihnout, aby všechna vydání včerejších novin přinesla volební výsledky.

Původně jsem chtěl tuto Eurozónu nadepsat „Záhada zamčených volebních místností“. Podle zákona totiž musejí být volební místnosti mezi 14. hodinou v sobotu a 22. hodinou v neděli zamčené. Ale proč?

Rovnou přiznám, že záhadu částečně vyřešil ve včerejším Právu Petr Uhl. Málokdo ze čtenářů LN čte Právo, takže to vysvětlím i já.

Zákon vychází z evropského předpisu z roku 1976. Ten stanovuje, že sčítání hlasů smí začít až po uzavření volebních místností ve všech státech. Důvod? Aby výsledky v jednom členském státu neovlivňovaly voliče ve státu jiném.

Nevím, proč by to měl být problém, ale budiž.

V roce 2002 byl ovšem předpis změněn: slova „Sčítání hlasů smí začít“ se nahrazují slovy „Členský stát smí oficiálním způsobem zveřejnit dotyčné volební výsledky“.

Takže podle EU se sčítat smí, nesmí se jen výsledky zveřejnit „oficiálním způsobem“. Což znamená, že EU nebrání ani tomu, aby se „neoficiálním způsobem“ výsledky zveřejnily třeba hned v sobotu.

Český zákon ale změnu europředpisu ignoroval. Proč – to je část záhady zamčených volebních místností, která zůstává záhadou. Petr Uhl si myslí, že za tím je české „řiťolezectví“. Nechápu jen, komu mělo dělat dobře! Není za tím spíš nepozornost českých eurolegislativců? Nebo fakt, že nový europředpis začal platit až po schválení českého zákona. A nikdo se nenamáhal kvůli detailu zákon novelizovat?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!