Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

O sporných zakázkách se bavit nechci, říká exšéf Obecního domu

Česko

  11:00
PRAHA - V Obecním domě se uzavíraly předražené smlouvy, ztratil se majetek za deset milionů korun a management si užíval královských výhod – s takovým zjištěním přišel jeho současný šéf Vlastimil Ježek na základě nového hospodářského auditu. Jak se k této kritice staví bývalé vedení? O pochybeních se bavit odmítá.

Snímek z roku 2006: Zleva pražský radní Bohumil Černý, primátor Pavel Bém, a předseda kulturního výboru pražského zastupitelstva František Stádník foto: ČTK

Éra pražského primátora Pavla Béma znamenala pro Obecní dům řadu změn. Na jeho popud vznikla v roce 2005 akciová společnost, která secesní památku spravuje, a o rok později se magistrát rozloučil s dlouholetým ředitelem domu Františkem Laudátem (tehdy ODS, nyní TOP 09).

A od jeho odchodu se podle současného vedení datuje také úpadek Obecního domu. „Hezká doba skončila v roce 2006. To, co se dělo poté, bylo řízené tunelování,“ svěřil se nedávno v rozhovoru pro server Lidovky.cz Vlastimil Ježek, jenž byl do vedení podniku dosazen letos v březnu. ČTĚTE VÍCE

Jeho úkolem je vyvést podnik ze ztráty a napravit pošramocenou pověst, která už odradila řadu klientů využívajících reprezentační prostory Obecního domu. V posledních letech se totiž podnik propadl do ztráty.

28. října 1918 byla v Obecním domě vyhlášena nezávislost Československa.

V roce 2010 ztráty činily bezmála 21 milionů korun a v roce 2011 dokonce 26 milionů. I letos skončí hospodaření v mínusu, do černých čísel by se Obecní dům měl dostat až v roce 2013.

Podle Ježkova předchůdce Radovana Šteinera (ODS) ale takový propad nepředstavuje problém. „Obecní dům jsem předával panu Ježkovi s 50 miliony na bankovních účtech. Uznejte, že to opravdu nejsou vyplundrované rezervy,“ napsal serveru Lidovky.cz bývalý radní za dopravu Šteiner.

Černý: Diskuze přes média je nepřijatelná

Důvodem milionových ztrát je podle Ježka hlavně uzavírání velmi nevýhodných smluv, které byly podle něj mnohdy předražené až o 70 procent. Podepsán je pod nimi Bohumil Černý (ODS), který předsedal představenstvu Obecního domu v letech 2006 až 2011.

Právě kvůli podezřelým zakázkám se server Lidovky.cz na Černého obrátil, jeho odpověď byla ale stručná. Veškeré informace o vedení Obecního domu jsou podle něj k nalezení ve výročních zprávách a nic víc k nim bývalý radní za kulturu dodávat nechce.

Kdo vedl Obecní dům

Předsedové představenstva v historii Obecního domu

František Laudát od 3.června 2005 do 5.září 2006
Bohumil Černý od 6.září 2006 od 24.května 2011
Radovan Šteiner od 26.května 2011 do 7.března 2012
Vlastimil Ježek od 9.března 2012

Předsedové dozorčí rady

Karel Fischer od 3. června 2005 do 3. září 2006
Milan Richter od 13.září 2006 do 12.února 2007
Jan Choděra od 5.března 2007 do 24.května 2011
Karel Ptáčník od 25.května 2011 do 6.prosince 2011
Petr Zeman od 7.března 2012 dosud

V předsednictvu společnosti i v její dozorčí radě působila a působí řada významných komunálních politiků jmenovaných hlavním městem Prahou.

„Diskusi o způsobu vedení společnosti a rozhodovacích procesech mezi bývalými a stávajícími členy statutárních orgánů vedenou přes média považuji osobně za zcela nepřijatelnou a porušující pravidla slušnosti a legislativně vymezený způsob správy a řízení kapitálových společností a proto se této 'diskuse' nezúčastním,“ odpověděl Černý.

Tehdejší ředitel Obecního domu Tomáš Vacek na dotazy serveru Lidovky.cz nereagoval vůbec.

Podivný nájemník s anonymními akciemi

Otazníků kolem výběru dodavatelů pro Obecní dům je přitom mnoho. Černý například zahájil „strategickou spolupráci“ se společností Company Group, která v Obecním domě pořádá téměř veškerý kulturní program. Podmínky spolupráce jsou však tajné.

Zjistit podrobnosti o smlouvě Company Group s Obecním domem nelze, obě strany jsou vázány mlčenlivostí. Podle informací serveru Lidovky.cz je ale spolupráce pro městský podnik velmi nevýhodná a její rozvázání je téměř nemožné.

ČTĚTE TAKÉ:

I současný ředitel Obecního domu Ježek se v poslední době nechal slyšet o „strašné smlouvě“ uzavřené bývalým vedením na dvacet let, která připravuje Obecní dům ročně až o osm milionů korun. Bližší informace ale neposkytl, neboť mu to smlouva zakazuje.

Tak, jak je nemožné znát podrobnosti podivného partnerství, je marná i snaha rozkrýt identitu vlastníků firmy Company Group. Akcie podniku na doručitele jsou totiž anonymní.

Známé je ale jméno předsedy představenstva. Tím je jedenatřicetiletý Jan Kmoch, který zatím plnil stránky bulvárního tisku jako blízký přítel moderátora Leoše Mareše a svými románky s kráskami ze soutěže Miss.

Kmoch se o spolupráci s Obecním domem bavit také nechce. Na dotaz serveru Lidovky.cz totiž ani po týdnu nereagoval.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!