Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

O odpustky ČEZ není zájem, musí se na ně čekat

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Měla to být velkolepá akce největšího energetického gigantu. Vedení firmy ČEZ v únoru rozhodlo, že odpustí tři měsíční zálohy všem svým zákazníkům, kteří přijdou po 1. březnu o práci a přitom nejméně půl roku předtím pracovali.

Jenže o „odpustky“ není zájem. Na zákaznickou linku ČEZ se zatím obrátilo jen 250 lidí. Oficiální žádost o odpuštění plateb ale nikdo zatím nepodal. Proč? Lidé čekají až na duben, kdy budou moci nabízenou slevu fakticky uplatnit. Platby za elektřinu bude totiž platit pojišťovna Kooperativa, kvůli administrativní přípravě však mohou lidé počítat s odpuštěním první zálohy nejdříve v dubnu. „S podáním oficiální žádosti lidé většinou chtějí počkat až na duben, kdy jim může být odpuštěna první záloha,“ potvrdil LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Pokračování na straně 5

O odpustky ČEZ není zájem, musí se na ně čekat

Dokončení ze strany 1

Mluvčí ČEZ Kříž nedokáže podle svých slov odhadnout, kolik čerstvě nezaměstnaných nabídku společnosti využije. ČEZ pojistil celkem 2,7 milionu domácností, které od něj v Česku odebírají elektřinu. Pokud se klient po 1. březnu zaeviduje na úřadu práce, odpustí mu ČEZ tři měsíční platby za elektřinu v maximální výši 7500 korun na jednu zálohu. Nabídka se nevztahuje na klienty, kterým byla v posledním roce odpojena elektřina kvůli dluhům. Otázkou přitom zůstává, zda si pojišťovna bude sama hlídat, jestli nezaměstnaní klienti ČEZ neporušují podmínky podpory v nezaměstnanosti, tedy například zároveň načerno nepracují. V takovém případě mohou od úřadu práce dostat desetitisícovou pokutu a přijít o sociální dávky na půl roku. „Neřešili jsme, zda by pak museli zpětně platit i odpuštěné zálohy za elektřinu. To je věcí pojišťovny,“ řekl Kříž. Podle mluvčího Kooperativy Marka Vícha však pojišťovna konkrétní podmínky smluv s klienty ČEZ zveřejňovat nesmí, pokud jí k tomu zákazník nedá svolení. Fakt, že ČEZ, většinově vlastněný státem, pomůže nezaměstnaným pouze tam, kde provozuje distribuční společnosti, je trnem v oku politikům v ostatních regionech. Například v Jihočeském kraji. Elektřina je tady navíc s povolením Energetického regulačního úřadu nejdražší v republice. „Když jsem o tom kroku ČEZ slyšel, musel jsem se pousmát. A to v té souvislosti, že na nás chce ministr vnitra posílat kontroly, jestli náhodou někoho nediskriminujeme, když hradíme lidem zdravotnické poplatky pouze ve svých zařízeních,“ řekl LN jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Autor: