Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

O posvátném vztahu k učitelům

Česko

ASIJSKÝ DIÁŘ Tchajwanské učitele čekají již brzy žně. Blíží se totiž narozeniny čínského Mudrce všech věků Mistra Kchunga, na západě známého jako Konfucius. Den jeho narození – 28. září – se na Tchaj-wanu slaví jako Den učitelů, kdy mají studenti a žáci projevit svůj vděk a lásku svým „druhým rodičům“. Obchody jsou plné děkovných blahopřání, na nichž učitele symbolizuje například slunce osvětlující okolní krajinu. A studenti si již připravují dárky i kostýmy na ceremonii v chrámu zasvěceném Konfuciovi, během níž ukážou respekt a oddanost svým učitelům.

Myšlenky konfucianismu nacházejí v čínské společnosti stále silnou odezvu. To se týká nejen důrazu na rodinu, ale také udržování hierarchie v mezilidských vztazích.

Podle Konfucia existuje jen pět základních typů vztahů a ve všech má vždy jeden ze zúčastněných navrch. Ať už jde o vztah mezi panovníkem a poddaným, mužem a ženou, otcem a synem, starším a mladším bratrem nebo mezi přáteli. Všechny ostatní vazby se dají odvodit z těchto pěti základních typů včetně vztahů na pracovišti. Od obou stran se přitom očekává dodržování zavedených norem, jejichž porušení znamená pro Číňany tolik obávanou ztrátu tváře. Zatímco podřízený má projevovat loajalitu, poslušnost a respekt, druhá strana musí mít dobré vůdčí schopnosti, moudrost a vysokou morálku.

Vzdělání a s tím spojená učitelská profese se na Tchaj-wanu vysoce cení. Dokládá to i skutečnost, že na třiadvacetimilionovém ostrově se nachází kolem sto padesáti univerzit, z nichž většina má rozlehlé kampusy.

Tradiční pojetí učitelské profese jako životního poslání a učitelů jako součásti širší rodiny ale v poslední době získává trhliny. Podle nového zákona totiž získají tchajwanští učitelé právo vytvářet odbory. Očekává se tak, že zcela v rozporu s konfuciánským učením začnou po vzoru svých kolegů jinde na světě stávkovat za vyšší platy a lepší učební podmínky. Některá média již přišla s komentáři o rozpadajícím se pilíři čínské společnosti. Deník The China Post učitele prosazující nový zákon přitom označil za „avantgardní“ ničitele vznešené čínské kultury. „Učitelé v Číně – a samozřejmě také na Tchaj-wanu – jsou obdobou katolických farářů. Všichni je považují za „otce“. Mají vzdělávat mládež stejně tak jako faráři pečují o své ovečky. A mají snad faráři odbory?“ argumentoval deník.

O autorovi| Klára Tylová, dopisovatelka LN, Tchaj-wan

Autor: