Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

O příčinách vyšetřování Brusel mlčí

Česko

Kontrola v sídle českých firem tak brzy neskončí

PRAHA Evropská komise ani včera nevnesla více světla do nejasností kolem příčin razie v několika českých energetických firmách včetně státem ovládané společnosti ČEZ. Podle oficiálního sdělení ČEZ se inspektoři při vstupu do sídla firmy prokázali dokumentem, kde jsou na prvních místech uvedena podezření z manipulace cenami hnědého uhlí a omezování konkurence na elektrárenském trhu.

V takovém případě by šetření mohlo vycházet pouze z iniciativy společnosti Czech Coal, která se právě kvůli cenám uhlí a blokování kapacit pro výstavbu nových elektráren společností ČEZ dostala se státem ovládanou firmou do vyhroceného sporu. Kvůli tomu se také společnost Czech Coal v půli července obrátila na antimonopolní úřad Evropské komise.

Objevují se však už i neověřené informace, podle nichž je vyšetřování širší a jeho úkolem je zmapovat celkovou roli ČEZ a jeho obchodních partnerů na českém energetickém trhu.

„Tohle je mnohem větší věc, nejde jenom o Czech Coal. ČEZ se teď snaží vykreslit situaci tak, aby to vypadalo jako běžný komerční spor s Czech Coal. Ale ve skutečnosti jde o nezákonné jednání, poškozování spotřebitelů, konkurentů a daňových poplatníků,“ popsal situaci manažer jedné z energetických firem, která ve sporu bezprostředně nefiguruje.

Verzi ČEZ podporuje i český ministr financí Eduard Janota. „Sešel PRAHA Kontroloři Evropské komise i včera pokračovali v inspekci v české energetické firmě ČEZ a Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH).

„Inspektoři jsou na místě, kontrola probíhá. Z obdobných kontrol více než dvacítky evropských energetik se nedá očekávat, že bude trvat jen pár dnů,“ řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Přítomnost kontrolorů ve svém sídle potvrzuje i EPH, který je dceřinou společností finančních skupin J&T a PPF. „Kontrola Evropskou komisí stále probíhá, poskytujeme veškerou součinnost a vše probíhá v pokojném duchu,“ řekl mluvčí EPH Martin Maňák.

Evropská komise i nadále prověřuje, zda ČEZ nebo EPH nenarušily v energetice hospodářskou jsem se v úterý s předsedou představenstva Martinem Romanem, který mě informoval, že kontrola má souvislost s dodávkami uhlí od Mostecké uhelné společnosti. Kontroloři Evropské komise prověřují,

soutěž na českém velkoobchodním trhu. Komise zároveň zkoumá, zda případné narušení hospodářské soutěže na českém velkoobchodním trhu s elektřinou neposílilo roli firmy ČEZ.

Domnělé protiprávní jednání by podle dokumentů komise mohlo zahrnovat vytváření překážek projektům elektráren konkurentů firmy ČEZ nebo omezování obchodu s hnědým uhlím či ovlivňování ceny na tuzemském velkoobchodním trhu s elektřinou.

Jak ČEZ, tak EPH jakákoli obvinění či podezření odmítají. I bruselští úředníci připouštějí, že samotná kontrola ještě vůbec nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily. Komise totiž inspekce v evropských firmách provádí často a ne vždy udělí pokutu. pak, čtk zda bylo v silách ČEZ ovlivňovat cenu uhlí. Jde o to, jestli ČEZ měl sílu si přes svůj monopol cenu dodávek,vydupat‘. Roman mě ujistil, že věci jsou v pořádku. A já mu věřím. Nemám zatím důvod myslet si cokoliv jiného,“ řekl včera Janota v rozhovoru, jehož celé znění přinesou LN v sobotním vydání.

Stížnost společnosti Czech Coal adresovaná do Bruselu však mohla být také jen spouštěcím mechanismem, který Evropskou komisi přiměl podívat se českému energetickému trhu na zoubek. „Myslím, že ČEZ v uplynulých letech vyrostl na úroveň, kde už si ho evropské regulační orgány musely začít všímat,“ řekl LN právník, který se specializuje na evropské antimonopolní právo.

Mezi manažery energetických firem totiž není žádným tajemstvím, že některé z nich Evropská komise ještě před razií kontaktovala, aby od nich zjistila informace o fungování českého energetického trhu.

Přesné znění dokumentu, kterým se komisaři v úterý ráno před začátkem razie oháněli, však není veřejné a komise odmítá sdělovat bližší informace. „Bohužel nemůžeme takové informace zveřejňovat, Takže,No comment‘,“ sdělila LN po e-mailu Linda Cainová z tiskového oddělení Evropské komise na otázku, co vyšetřování komise v Česku spustilo.

***

O co jde?

Jádrem sporu je elektrárna Opatovice Skupina J&T ve spojení s elektrárenskou společností ČEZ v červenci koupila jednu z největších tepelných elektráren v zemi, Opatovice. Prodávajícím byla britská energetická firma International Power. Celá transakce se nelíbila přední těžební společnosti Czech Coal, vzešlé z někdejší Mostecké uhelné společnosti. Sama těžební firma totiž chtěla elektrárnu Opatovice koupit kvůli lepšímu odbytu svého uhlí. Czech Coal obchod J&T a ČEZ napadla u tuzemského i evropského antimonopolního úřadu.