Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

O řidičák nepřišli. Neměli ho

Česko

Vybodovaní motoristé - Za tři roky jich je v České republice už 23 317

Čtvrtina řidičů, kteří nasbírali dvanáct trestných bodů, a měli proto přijít o řidičský průkaz, úředníky překvapila. Nikdy totiž žádné řidičské oprávnění neměli. Vyplývá to z ministerské statistiky dvanáctibodových motoristů, kterou mají LN exkluzivně k dispozici.

PRAHA Měl to být nástroj, jak ze silnic dostat řidiče, kteří se často dopouští dopravních přestupků. Za opakované prohřešky měli kvůli nasbíraným bodům přijít o řidičský průkaz. Jenže po třech letech praxe bodového systému se ukazuje, že na řadu řidičů je tento systém „krátký“. Čtvrtina vybodovaných šoférů totiž ani neměla o co přijít. Žádný průkaz totiž nikdy nevlastnila.

Na znepokojivý fakt ukázala statistika dvanáctibodových řidičů, kterou včera dokončilo ministerstvo dopravy. Podíl vybodovaných motoristů bez řidičského průkazu tu činí 24 procent.

Samotné ministerské úředníky zmíněný statistický údaj zaskočil. „Je to neuvěřitelné. My jsme se snažili, aby k tomu nedocházelo. Vždyť řízení bez příslušného oprávnění je trestným činem. Ale ukazuje se, že zloději prostě nejde zakázat, aby kradl,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ten naznačuje, že od příštího roku by mohlo být ještě hůř. „Od ledna už totiž jízda bez průkazu nebude trestným činem, ale pouze přestupkem. A to i přesto, že proti tomu ministerstvo dopravy mnohokrát protestovalo. K příštímu roku tak vzhlížíme s mírnými obavami,“ prohlásil mluvčí.

Potíží však nejsou jen motoristé bez řidičského průkazu. Vrásky dělají ministerstvu i šoféři, kteří mají přijít o průkaz, ale úřadům ho prostě neodevzdají.

Jen v Praze jsou takových lidí stovky. „Nemůžeme s nimi nic dělat. My jim pouze posíláme obsílky. A když nám řidičák neodevzdají, tak jim zneaktivníme řidičskou kartu. Dále už musí konat policie,“ popisuje situaci Josef Mihálik, vedoucí odboru přestupků na pražském magistrátu.

Největší podíl „dvanácteráků“ je v Karlovarském kraji Statistika dvanáctibodových řidičů eviduje za tři roky fungování bodového systému celkem 23 317 šoférů. V drtivé většině jde o muže, těch je více než 95 procent.

Potíže s dosažením osudné hranice mají především mladí lidé. Statistika odkryla věk typických vybodovaných řidičů. U mužů jsou to nejčastěji pětadvacetiletí, u žen třicetileté. Co se týče regionálních rozdílů, nejhůř dopadl západ a sever Čech. Největší podíl „dvanácteráků“ totiž hlásí Karlovarský a Ústecký kraj. „Bude to zřejmě tím, že v tomto kraji jezdí často bez průkazu. Může za to skladba tamního obyvatelstva. V těchto regionech je totiž hodně chudých lidí,“ hledá příčiny dopravní expert Jaroslav Hořín. Nejméně vybodovaných mají naopak jižní Čechy. Existují i takoví Češi, kteří se už stačili vybodovat několikrát. Celkem 830 jich to stihlo dvakrát, a 43 rekordmanů dokonce třikrát. „Jde o řidiče, kteří dostali dvanáct bodů, měli zakázáno řídit a pak se zase vybodovali. Ale jsou mezi nimi i tací, kteří vyjeli i v zákazu a byli při tom přistiženi,“ odhaduje Hanzelka.

***

Potrestaní řidiči

V Česku už je 23 tisíc vybodovaných šoférů Podle unikátní statistiky ministerstva dopravy za tři roky překročilo hranici 12 trestných bodů 23 317 motoristů. Osmdesát procent z vybodovaných šoférů dostalo v součtu za své přestupky dokonce více než 12 bodů. Průměrně je jim evidováno 16,2 bodu. Mezi českými řidiči jsou i takoví, kteří se stihli vybodovat dokonce několikrát. Už 830 řidičů dosáhlo 12 bodů dvakrát. Dalších 43 rekordmanů dokonce třikrát. A to funguje bodový systém v Česku pouze tři roky. Alarmující je fakt, že 24 procent ze všech vybodovaných řidičů nikdy nemělo řidičské oprávnění. Nejčastější přestupek vybodovaných řidičů je právě řízení vozidla bez řidičského oprávnění. Za tento přečin úřady udělují 7 trestných bodů. Drtivou většinu vybodovaných, 95,6 procenta, tvoří muži. Ti nejčastěji pokoří dvanáctibodovou hranici v 25 letech. Naproti tomu ženy, když už plný počet bodů nasbírají, tak nejčastěji až ve 30 letech. Největší podíl „dvanácteráků“ hlásí Karlovarský a Ústecký kraj. Nejmenší procento jich je v Jihočeském a Pardubickém kraji.

Autor: