Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

O síle Sarkozyho polibků

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK BRUSEL Marná sláva, v naleštěné mediální době vítězí forma nad obsahem a ten, kdo toho umí využít, má vyhráno. K mágům tu patří i Nicolas Sarkozy a jeho poslední návštěva Irska opět dokázala výše popsané. Francouzský lídr jel do Dublinu v neklidné atmosféře a všechno bylo nastavené tak, že cesta nemůže dopadnout dobře. Ještě před samotnou návštěvou si Sarkozy stihl znepřátelit celou politickou třídu v zemi, když bez obalu řekl, že Irové musí jít znovu k referendu, pokud se má zachránit jimi nedávno odmítnutá Lisabonská smlouva. Ačkoli Sarkozy neobjevil Ameriku, Irové to vzali jako snahu Francie vnutit jim řešení, které si přitom mají sami určit. Na nynějšího šéfa unie tak čekali napružení odpůrci „Lisabonu“ a zuby skřípající irská vláda, jíž Sarkozy prokázal medvědí službu. První i druzí pro něj měli stejný vzkaz „drž se zpátky“. Tábor NE ho vyjádřil demonstrací před sídlem vlády v Dublinu a vajíčkem, které mělo přistát na prezidentově voze, ale těsně minulo; premiér Cowen pak v den návštěvy zveřejnil článek, v němž francouzského kolegu nenápadně, ale jasně poslal do patřičných mezí.

Den poté však bylo všechno jinak. Sarkozyho šest hodin v Irsku obrátilo téměř jistý neúspěch v jeho absolutní vítězství, a stejní komentátoři, kteří mu předtím spílali, na něj pěli ódy. Ostatně posuďte sami. „Sarkozy okouzlil bez jediného faux pas,“ zněl titulek včerejšího vydání listu Independent a irský Examiner napsal: „Zaskočeni a ohromeni galským šarmem.“ Politici podle výpovědí v tisku ocenili Sarkozyho „empatii“, „zanícení pro věc“, „charisma“ a „bezprostřednost“. Tedy arzenál, jehož si je malý velký muž vědom a cíleně s ním pracuje. Pistolník a lídr Sinn Féin Gerry Adams, jeden z oponentů eurosmlouvy, se vyznal, že rozhovor s „velmi energickým“ Sarkozym byl „přínosný“. Prezident podle něj „udělal pro irské voliče víc než irská vláda, protože tábor NE skutečně vyslechl“. Zástupkyně opozičních Zelených Deirdre de Burca zase přiznala, že si je Sarkozy „získal“. „Byl velmi bezprostřední a vtipný. Dostal nás,“ řekla listu The Irish Times.

Komentátorka deníku pak popsala, jak silnou zbraní může být Sarkozyho bezprostřednost ve fyzickém kontaktu. „Cowen dal ruce rychle za záda, aby mu je francouzský lídr nemohl zase tisknout. Sarkozy po něm v té chvíli skočil a vlepil mu pusy na obě tváře. Premiér je ve vzduchu opětoval a smál se, ale bylo vidět, jak ho to vykolejilo. Na tiskové konferenci byl Cowen mimo.“

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor: