Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

O sochu Petra Velikého je rvačka

Česko

MOSKVA O obří sochu cara Petra Velikého, která se třináct let tyčí v Moskvě do výše téměř sta metrů jako symbol éry odvolaného starosty Jurije Lužkova, se již uchází nejméně pět měst, i když Petrohrad se dalšího památníku svého zakladatele předem zřekl. Nápad nového vedení moskevské radnice monument přestěhovat z centra metropole se podle televize Rossija 24 může dočkat realizace na jaře.

Zápas o kontroverzní dílo Zuraba Cereteliho začal hned poté, co prozatímní moskevský starosta Vladimir Resin nečekaně navrhl „popřemýšlet“ o přestěhování pomníku o váze 600 tun. Náklady se odhadují až na miliardu rublů (přibližně 600 milionů korun). Většina zájemců si klade podmínku, že pomník dostanou zdarma a přemístění zaplatí Moskva.

Šéf městského sněmu v Petrozavodsku již zaslal Resinovi telegram, že car by se nejlépe vyjímal na nábřeží této metropole Karélie u Oněžského jezera.

Připustil však, že peníze na tento účel město nemá. To podnikatel Nikolaj Grešilov je podle listu Kommersant ochoten z vlastní kapsy zaplatit 100 milionů rublů (asi 59 milionů korun), pokud sochu od Moskvy dostane zdarma, aby mohla zkrášlit jeho nákupní střediska na okraji Orjola ve středním Rusku. Nápad se těší podpoře místního starosty, podle kterého Petr I. přes Orjol jednou projížděl cestou na bitevní pole u Poltavy.

Ve Voroněži, kde za cara vznikala ruská flotila, kvůli soše založili iniciativní skupinu. Argumentovat může i čerstvým průzkumem, podle kterého by cara jako dárek ke 425. výročí vzniku města uvítalo sedm z deseti zdejších obyvatel. Místní činovníci však tvrdí, že svých soch mají dost a nestojí o drobky z moskevského stolu. Víceméně totéž říká i petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková. Do fronty zájemců si naopak stoupl také Archangelsk, kde Petr I. poprvé uviděl moře, a Uljanovsk; v Leninově rodišti car třikrát pobýval ještě v dobách, kdy se povolžské město jmenovalo Simbirsk. Podle médií se prý hlásí rovněž zájemci ze zahraničí, konkrétně proruští separatisté z moldavského Podněstří.

Autor nápadu přestěhovat památník mezitím začal couvat: konečné rozhodnutí o osudu Cereteliho sochy, která je moskevským kritikům už roky solí v očích jako popření dobrého vkusu, má podle Resina následovat až po diskusi s veřejností a odborníky.

Vicepremiér na starostu?

Prozatímní starosta už stačil vstoupit do řad vládnoucí strany Jednotné Rusko a setkat se s premiérem Vladimirem Putinem, čímž v očích médií prudce stouply Resinovy šance setrvat v čele radnice, prý až do zvolení nového ruského prezidenta v roce 2012. „Ne, ne, ne,“ popřel takové ambice čtyřiasedmdesátiletý Resin, který roky býval Lužkovovým prvním zástupcem.

Do starostovy pracovny prý obvykle vstupoval se svým názorem, aby odcházel s Lužkovovým. Po převzetí kormidla moci se ale rychle začal zbavovat Lužkovových lidí a nápadů. Jednotné Rusko má kandidáty na starostu navrhnout prezidentovi v sobotu.

Média i sázkaři přisuzují největší vyhlídky vicepremiérovi Sergeji Sobjaninovi, ale ve hře jsou i další jména. Podle průzkumu vládní agentury VCIOM výběr prvního muže na radnici nezajímá 85 procent Rusů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!