Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

O úrazovku nastává boj

Česko

  8:14
BSNO - Skončí úrazovka? Přestože ministerstvo stále trvá na svém rozhodnutí, brněnští politici zkoušejí zřejmě poslední šanci, jak nemocnici na Ponávce zachovat.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Svůj nesouhlas se zrušením nemocnice již dala najevo nejen většina jejích zaměstnanců, ale i Brňané. Petici za zachování úrazovky podepsalo již přes dvacet tisíc lidí. A Julínkova představa se nelíbí ani vedení města. „Jednoznačně to považujeme za krok nepřipravený,“ uvedla včera náměstkyně primátora Barbora Javorová (KDU-ČSL).

 Na město se se svojí výzvou obrátili tento týden i brněnští sociální demokraté. Ve svém prohlášení žádají vedení města, aby prosazovalo jednání s ministerstvem zdravotnictví o všech variantách zachování a udržení úrazovky ve stávajícím rozsahu činnosti a kvality péče. „Pan ministr by měl začít řešit problémy tam, kde něco nefunguje, a ne tam, kde to funguje,“ řekl LN předseda městského výboru Jeroným Tejc.

 S návrhem na zrušení Úrazové nemocnice v Brně přišel ministr zdravotnictví na začátku dubna. Budova nemocnice na Ponávce by podle něj potřebovala až dvě miliardy na rekonstrukci, stejně však její poloha není výhodná.

Julínek proto chce z Ponávky přestěhovat pouze traumacentrum včetně spinální jednotky do bohunického areálu Fakultní nemocnice Brno. Zbývající péči by měly převzít další brněnské nemocnice a ambulantní specialisté.

 Další osud úrazovky řeší ministerská komise. „Její členové pracují, až práci dokončí, něco navrhnou,“ prohlásil včera mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Podle jeho odhadu by výsledky analýzy měli odborníci komise představit ještě do konce měsíce. „Zatím trváme na přestěhování traumacentra do Bohunic. Jestliže město bude i pak chtít nemocnici, jednání se nebráníme,“ řekl Cikrt.

Vedení města nesouhlasí se složením komise
Vedení města se ale složení komise nelíbí. „Není tam ani zástupce náš, ani kraje. Nikdo nás navíc neinformoval a ani průběžně neinformuje, co by se mělo dít. Přesunutí traumacentra je jedna věc. Ale například za loňský rok mají lékaři úrazovky na kontě přes šest tisíc chirurgických operací. Kdo nahradí tuto péči?“ upozornila Javorová. Podle ní by nejlepším řešením bylo, kdyby ministerstvo nechalo pro úrazovku postavit novou budovu „na zelené louce“.

 Přesnou představu, jak by město mělo úrazovku zachránit, sociální demokraté ale nemají. „Nechceme válku s ministerstvem, ale najít s ním společnou řeč, jak provoz úrazovky zachovat,“ řekl Tejc.  Bude-li totiž nemocnice na Ponávce zrušena, politici se obávají dvou věcí. Jsou přesvědčeni, že dojde k omezení dostupnosti péče a ambulance, které jsou už nyní přeplněné ve všech dalších nemocnicích, budou ještě vytíženější.

 S prohlášením, zda by tedy úrazovku mělo pod sebe přijmout Brno, jsou však sociální demokraté také opatrní. „Záleží na podmínkách, jaké by ministerstvo nabídlo. Určitě by ale město mělo nechat zpracovat finanční analýzu, kolik by ho provoz nemocnice, která je podle našich informací zisková, stál,“ míní Tejc. „A protože bude ministerstvo muset do přestěhování traumacentra stejně investovat, možná by stálo za úvahu, zda tyto peníze raději nedat do úrazovky a pak ji předat městu,“ navrhuje Tejc.
Autoři: