7. května 2016 7:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O Zemanovi vznikla divadelní hra. Premiéra bude na podzim

Prezident Miloš Zeman v chodském kroji, který dostal darem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v chodském kroji, který dostal darem. | foto: ČTK

PRAHA O prezidentu Miloši Zemanovi vzniká divadelní hra. „Mám Zemana rád a jeho kritizovanou mluvu a povšechné způsoby nepovažuji za nekulturní,“ vyznává se v ní její autor, spisovatel David Zábranský. Finalista posledního ročníku Magnesie Litery se rozhodl jít proti většinovému názoru lidí ve svém okolí, které by hlava státu bezpochyby zařadila k „pražské kavárně“. Vrcholného politika spisovatel obhajuje a snaží se ho pochopit, což je mezi intelektuály spíše výjimečný přístup.

„Zemanem jednoduše pohrdají rozhodně všichni experimentující a domněle hlubocí umělci a kulturní lidé, což je podle mě nelidské, nekulturní a neumělecké,“ rozvíjí v obsáhlém divadelním monologu Zábranský, za něhož ale na jevišti bude mluvit herec Stanislav Majer.

Autor, který naposledy zaujal rozsáhlým románem Martin Juhás čili Československo, hru napsal pro pražské Studio hrdinů. Od tamní režisérky Kamily Polívkové mu totiž na stole přistála objednávka na nový text, který by na prknech ztvárnil právě představitel nadporučíka Mráze z televizní minisérie Případ pro exorcistu.

Vzniklo tak drama, jehož plný název zní Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Premiéra bude na podzim. „Hra se točí kolem základní otázky, proč Zemanovi zdejší umělci nerozumí a používají ho výhradně jako symbol všeho špatného. Proč se ho nesnaží pochopit v celé jeho šíři,“ vysvětluje Zábranský.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.