Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

O změně adres rozhodlo losování

Česko

Tisíce obyvatel Zlína si musejí vyměnit občanské průkazy a další doklady. I když budou nadále bydlet ve stejných baťovských domcích, papírově se musejí v následujících týdnech přestěhovat.

ZLÍN Musím si jít vyměnit občanský průkaz já, nebo se bude papírově stěhovat soused? Zdánlivě podivná otázka je zásadní v historické baťovské zástavbě Zlína.

Způsob, jakým vznikly a fungují baťovské půldomky a také některé čtvrtdomky, totiž nachystal složitou situaci: jsou úředně samostatnými stavbami. A i když tvoří na pohled jeden celek, každý stojí na své parcele, a nemohou nést shodná domovní čísla.

Jedné části zůstane to původní, zbytek musí mít nové tabulky – jejich obyvatelé pak musí měnit doklady či smlouvy, kde je adresa uvedená.

Dohodli se v polovině domů, jinde rozhodne magistrát „Nikomu se nechce běhat po úřadech, bankách a firmách kvůli změně adresy,“ vystihuje podstatu problému jeden z dotčených obyvatel. A potíž nevyřešil ani slib, že radnice těm, které změna postihne, sníží příští rok poplatky za odpad z pěti set na 200 korun.

Podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka se zatím dohodli přibližně v polovině z více než 1500 budov, kterých se změna týká. Zítřek je poslední den, kdy mohou na radnici Zlíňané podepsanou dohodu předložit. Pak bude magistrát čísla domů měnit sám. Hledání spravedlivého klíče pro to, koho „postihne“ změnou, zabralo hodně času.

Radní uvažovali, že by na tom mohl být výhodněji ten, kdo dům déle vlastní, kdo tam má firmu, ale také například podle orientace na jednotlivé světové strany, věku či zdravotního stavu vlastníka nemovitosti. Rozhodne ale jiný fakt: čísla stavební parcely, na níž dům stojí. Ta je u domků značená tak, že obvykle shodné číslo lomí číslovka jedna až dvě (u čtvrtdomků až čtyři). Ti, kdo mají tuto číslici nejnižší, si ponechají současnou domovní tabulku s číslem domu (a také všechny staré doklady), ostatní budou měnit. I v tomto případě ale vyvstala otázka: má mít výhodu ten s nejnižší hodnotou, nebo ten s nejvyšší? A rozhodlo losování rukou primátora Miroslava Adámka.

Výjimky budou ještě dvě: pokud se jako majitelé o budovu dělí soukromník a město Zlín, bude se vždy měnit číslo té městské. A budovám s čísly popisnými v katastrálních územích Louky, Mladcová a Prštné, které jsou v katastru nemovitostí zaneseny pod čísly 6xxx, budou přidělena nová čísla popisná v tomto tvaru.

Změna postihla i další města, Zlín však zřejmě nejvíce Zlín je největším městem, kde si zákon změnu vyžádal. Problém řešili také například v Otrokovicích a v Sezimově Ústí, tak vysoký počet podobně vybudovaných domků je však ve Zlíně mimořádný. A to přesto, že se některých případů změna netýká – to pokud si majitelé nerozdělili domek, ale byty v něm. Mnoho tzv. čtvrtdomků tak ze soupisu změny vypadlo.

Výměny dokladů jsou pro obyvatele postižené změnou zdarma, nové domovní tabulky zaplatí magistrát, a pokud o to vlastníci požádají, zajistí i jejich montáž. Vstříc by měla vyjít i pošta, která nebude automaticky dopisy zaslané na „špatné číslo“ vracet.

Obyvatelé domů, kterých se problém týká, už dostali informační dopisy. A od příštího týdne začne stavební úřad rozesílat rozhodnutí o přidělení čísla popisného, s nímž si již bude možné vyměňovat doklady a smlouvy. Na přelomu července a srpna pracovníci magistrátu zajistí instalaci nových cedulek s čísly, případně úpravu umístění těch starých.

***

Podle zákona to není jeden dům

Přečíslování postihne baťovské půldomky a část tzv. čtvrtdomků. Každá jejich část patří jinému majiteli, nemohou tedy mít stejné číslo. Výjimkou jsou ti, kdo se už dříve dohodli, že si vlastnictví domu rozdělí „po bytech“, ale těch je menšina. Počet přečíslovaných domů přesáhne ve Zlíně 1500.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...