Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„O ztrátu se podělí všichni“

Česko

Americký Kongres zamítl záchranný plán. Daňovým poplatníkům tím ale neuleví

PRAHA „Začnou-li se finanční trhy propadat, existují tři skupiny lidí, kteří se mohou o tuto ztrátu podělit: jednak jsou to držitelé cenných papírů, dále pak akcionáři a v neposlední řadě je to vláda... A dnes se jedná právě o tom, zda se podaří ztrátu vecpat do rukou daňových poplatníků.“

Těmito slovy charakterizoval současnou krizi světových finančních trhů William Seidman, který v letech 1989 a 1991 stál v čele Resolution Trust Corporation -společnosti vytvořené administrativou prezidenta George H. W. Bushe k odkupu a následnému prodeji problémových aktiv spořitelen. Role zejména amerických daňových poplatníků je přitom v hledání řešení krize zcela klíčová, což dokládají i nedávná opatření prosazovaná americkou vládou.

Ta se nejprve pokoušela zachránit finanční prostředky daňových poplatníků vložené do kolabujících institucí sama. Na počátku září americká vláda převzala kontrolu nad klíčovými hypotečními agenturami Freddie Mac a Fannie Mae, jejichž ztráty se za poslední rok vyšplhaly na téměř 14 miliard dolarů. Záchrana hypotečních agentur však krizi nezastavila. Zdrojem bankrotů totiž již nejsou pouze problémové hypotéky, nýbrž propadající se hodnoty strukturovaných investičních instrumentů, se kterými obchodovala většina bank po celém světě. Prudký propad jejich cen a také nedostatečná likvidita na mezibankovním trhu omezily možnost bankám zbavit se jich jinak než odprodejem institucím podporovaným vládou. Vládní intervence ve prospěch Freddie Mac, Fannie Mae, ale také spořitelny Washington Mutual či pojišťovny AIG dokázal, že podobným transakcím je vláda ochotna vytvořit prostor. Později se americká vláda neúspěšně snažila přimět daňové poplatníky fakticky „odkoupit“ problémová aktiva za 700 miliard dolarů od krachujících bank. Tento plán však nezískal dostatečnou podporu Kongresu. Argumentem obou táborů - jak přívrženců, tak i odpůrců záchranného plánu -přitom byl právě ohled na zájmy daňového poplatníka.

Seidman a také profesor Harvardovy univerzity Robert Glauber upozorňují, že náklady krize ponese i přes ujišťování prezidenta Bushe o opaku daňový poplatník. „Při tak velkém propadu trhu se o ztrátu podělí všichni,“ uvedl Seidman.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...