Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

O2 vydělává na radarech

Česko

Policie chytí každý rok statisíce řidičů, kteří překročili rychlost. Mobilní operátor 02 teď vymyslel způsob, jak strach řidičů z pokut využít a zpoplatnit.

PRAHA Operátor Telefónica O2 se rozhodl, že za poplatek umožní pirátům silnic vyhnout se policejní kontrole. Za poplatek zašle na mobilní telefon detailní informaci o umístění policejních radarů v kraji, který si řidič vybere. Zákazník má možnost zaplatit za službu paušál 49 korun měsíčně nebo několik korun za každou obdrženou zprávu.

Policie je k takovému servisu překvapivě poměrně benevolentní. „Ze zkušenosti mohu říct, že takovéto služby jsou málo důvěryhodné,“ řekl LN ředitel služby dopravní policie Leoš Tržil.

Vzhledem k tomu, že se hlídky často přemísťují, mají podle něj SMS zprávy spíše preventivní dopad, a řidiči jezdí pomalu i na místech, kde policie rychlost zrovna neměří. „Navíc máme i pohyblivé hlídky, které takový systém nikdy nemůže zachytit,“ dodává Tržil.

Platící zákazník ani nemusí vytouženou informaci dostat Podle mluvčího Telefóniky Martina Žabky je v zasílané SMS zprávě zahrnuto i běžné dopravní zpravodajství. Přestože reklama, kterou operátor zasílá, slibuje informace až o 80 radarech denně, zákazník se nemusí dozvědět ani o jediném úseku, kde se rychlost měří. Systém totiž funguje na základě přeposílání informací od ostatních řidičů.

Pokud tedy nikdo umístění radaru neohlásí, zákazník Telefóniky se o měření rychlosti nedozví.

Operátor si je ale jistý, že se informace o radarech v zaplacené zprávě objeví. „Řidiči jsou většinou velmi solidární,“ popisuje Žabka. Přestože Žabka tvrdí, že službu operátor poskytuje již rok a půl, ve zprávě, kterou společnost rozesílá, stojí, že se jedná o novinku.

Dopravní informace pro operátora zajišťuje externí firma. Ta shromažďuje zprávy od řidičů a dále je poskytuje Telefónice. „Je to stejné, jako když volají lidé do rádia,“ popisuje Žabka.

Podobné dopravní zpravodajství poskytuje přes třetí firmu i T-Mobile, který však zachází se zprávami o radarech opatrněji.

„Ve zprávě se může objevit, že například v Italské ulici by řidiči měli dodržovat rychlost,“ popisuje mluvčí T-Mobilu Jiří Janeček způsob, jak se ožehavému tématu vyhnout. Zákazník přitom platí jen za přijatou SMS.

Třetí mobilní operátor Vodafone zasílá zprávy o dopravě zcela bez informací o umístění radarů a o podobné službě ani neuvažuje.

Systém, který je běžný v rozhlasových stanicích a který využívají i operátoři, sice podle šéfa dopravních policistů není nelegální, přesto práci policie ztěžuje.

Poté, co proběhne na rádiích informace o stanovišti hlídky, je podle Tržila běžné, že na daném úseku už policisté nikoho za překročení rychlosti nechytí. Policie tak musí při rozmísťování radarů s dopravním zpravodajstvím počítat. Dopravní policisté mají přitom s nedisciplinovanými řidiči práce více než dost. Za první pololetí letošního roku vybrala jen dopravní policie od více než 80 tisíc řidičů, kteří překročili rychlost, přes 109 milionů korun.

***

Nejčastější prohřešek: rychlost Přehled počtu rychlostních přestupků, kterých se čeští řidiči dopustili ve 2. čtvrtletí. V obci překročení rychlosti o méně než 20 km/h: 49 066 (2 body) překročení rychlosti o více než 20 km/h: 12 894 (3 body) Mimo obec překročení rychlosti o méně než 30 km/h: 10 755 (2 body) překročení rychlosti o více než 30 km/h: 3 667 (3 body) Celkem se ve druhém čtvrtletí dopustili řidiči 194 545 přestupků a trestných činů. Zdroj: MD

Autor: