Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Obama chce jednat s Talibanem

Česko

Američané v Afghánistánu – Dá se využít strategie z Iráku? Podle generála McConvilla je to složitější

Americký prezident plánuje v Afghánistánu aplikovat úspěšnou strategii z Iráku. Pentagon je ale skeptický.

WASHINGTON Američané operují v Afghánistánu už téměř osm let, ale vítězství je v nedohlednu, připustil v rozhovoru pro deník The New York Times prezident Barack Obama. Kýženého cíle, kterým je pacifikace radikálů z Talibanu a Al Kajdy, lze podle něj dosáhnout jedině změnou strategie. Jak? Nejen tím, že tam Spojené státy a jejich spojenci pošlou víc vojáků: Obama chce vyzkoušet taktiku, se kterou uspěl generál David Petraeus v Iráku, a sice nabídnout jednání „umírněnějším lídrům Talibanu“.

Loni, ještě během předvolební kampaně, zvažoval Obama variantu „rozbití Talibanu zevnitř“. Mluvil o tom, že by se to rozhodně „mělo vyzkoušet“, ale po nástupu do úřadu svůj názor trochu pozměnil: „Když se na to zeptáte generála Petraeuse, myslím, že bude souhlasit s tím, že za své úspěchy v Iráku vděčí i tomu, že uzavřel smír s lidmi, které považujeme za islámské fundamentalisty, ale kteří s námi přitom chtěli spolupracovat, protože jim nevoněla taktika Al Kajdy,“ citoval Obamu deník The New York Times.

Prezident však jedním dechem dodal, že to samozřejmě nemusí být nutně záruka úspěchu. „Situace v Afghánistánu je mnohem komplexnější,“ uvědomuje si Obama, „existují tam oblasti, ve kterých má vláda mizivou nebo vůbec žádnou moc. Oblasti, kde vládnou kmenoví vůdci, kteří vládě vzdorují. Těch kmenů je nespočet a k jejich jednání někdy vedou až protichůdné pohnutky. Analyzovat správně situaci bude hodně těžké.“ Pro řadu lidí z Pentagonu je něco takového dokonce nemožné. Podle nich se prostě nedá zjistit, které z lídrů Talibanu lze považovat za „umírněné“ a ochotné spolupracovat. „V zemi vládne chaos a zmítají jí boje znepřátelených band rebelů,“ citoval list The New York Times jejich argument. Další věc je, že už jeden takový pokus skončil neúspěchem. Realizovali ho Pákistánci, kteří uzavřeli dohodu s lídry Talibanu z údolí a stejnojmenného regionu Swat. Moci se tam pak ujali radikálové, kteří okamžitě nastolili vládu dogmat. Američané za to Pákistánce kritizovali – vypadalo to, že prostě ustoupili Talibanu –, Pákistánci se však ohradili a tvrdili, že měli v úmyslu rozeštvat skalní přívržence Talibanu a místní islamisty.

Obama přesto věří, že je potřeba to přinejmenším vyzkoušet. „Taliban je troufalejší než kdy dřív. V jižních oblastech země útočí způsobem, na jaký jsme dosud nebyli zvyklí,“ líčil americký prezident svůj pohled na věc.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí Obamova slova uvítal, přestože se americký prezident o jeho vládě nevyjádřil právě pochvalně (řekl, že si stále ještě nedokázala získat důvěru Afghánců).

„To je velmi dobrá zpráva, že (Barack Obama) podporuje myšlenku diskuse s talibanci, které považuje za umírněné,“ řekl Karzáí v Kábulu.

***

Kritici namítají, že se nedá zjistit, které z lídrů Talibanu lze považovat za umírněné a ochotné spolupracovat

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!