Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Obama dá impulz vědě

Česko

OSOBNOST 2009

Barack Obama americký prezident

Formule slibu amerického prezidenta se nemění. Američtí voliči v ní však mohou rozeznat ozvěnu příslibů, které pronesl kandidát během kampaně. Američtí vědci – hlavně ti placení z federálních peněz, tak v lednu od Baracka Obamy uslyší:

„Slavnostně slibuji, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil zachovávat, střežit a bránit ústavu Spojených států…

… a zvýším rozpočet pro základní výzkum během 10 let na dvojnásobek dnešního.

…zruším současný zákaz financování výzkumu kmenových buněk z federálního rozpočtu.

…budu podporovat výzkum geneticky modifikovaných rostlin.

… navrhneme rozsáhlý program na financování vývoje nových energetických technologií.“

Seznam by mohl být delší. V rámci poslední prezidentské kampaně se totiž vědě dostalo nečekané pozornosti. Velkou zásluhu na tom má i dobrovolná činnost skupin „angažovaných vědců“. Horovali pro Obamu mezi kolegy (i když v téhle skupině voličů by stejně drtivě zvítězil), připravili rozsáhlou internetovou debatu na téma věda s oběma kandidáty a psali petice podepsané velkými jmény včetně nositelů Nobelových cen.

V době politické aktivity věda obvykle mlčí, aby nepřišla o pověst „nejobjektivnějšího oboru lidské činnosti“. V letošních amerických volbách se ale nebylo čeho bát: federální rozpočet na výzkum a vývoj poslední čtyři roky klesal a v Bílém domě seděl muž, který podpořil návrh výuky „inteligentního plánu“ života ve školách.

Tak není divu, že největší americký vědecký časopis uvítal výsledky voleb titulkem „Obamův velký večer je velkým večerem vědy“. Samozřejmě, až do inaugurace můžou vědci cítit jen morální vítězství, ale Obama už třeba oznámil, že se jeho ministrem energetiky má stát „nobelista“ za fyziku Stephen Chu (pro některé příliš horlivý zastánce boje proti globálnímu oteplování).

Jak výrazné „obrození“ přijde, záleží na tom, jak napnutý bude federální rozpočet. Jeho sestavování budou sledovat s napětím vědci celého světa. Dolary padající do amerických laboratoří se většinou šíří i do zámoří, byť to nedokážou tak rychle jako finanční a hospodářská krize.

Autor: