Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Obama jede na vítězné vlně

Česko

V „potomackých primárkách“ Hillary Clintonová ztratila i podporu většiny žen

WASHINGTON/PRAHA Zdá se, že demokratičtí voliči jsou přece jen ochotnější zvolit prvního afroamerického prezidenta než první prezidentku. Po remíze při primárkovém superúterý porazil Barack Obama Hillary Clintonovou už osmkrát za sebou napříč celými Spojenými státy v tak odlišných státech, jako jsou Virginia, Louisiana nebo Nebraska. Vytvořil si tak podmínky pro to, aby ukončil současnou „zákopovou válku“ o každého delegáta a lavinovým efektem strhl vítězství na svou stranu.

Nejlepším důkazem posíleného sebevědomí byl jeho vítězný projev po suverénních vítězstvích ve Virginii, Marylandu a hlavním městě Washingtonu, D. C. Obama se choval, jako by primárky skončily a on byl demokratickým kandidátem, Hillary Clintonovou přehlížel a pouze se strefoval do Johna McCaina, jenž bude téměř s jistotou v listopadu kandidovat za republikány.

„John McCain je americký hrdina. Vážíme si služby, kterou prokázal této zemi. Ale jeho priority neodpovídají skutečným problémům amerického lidu, protože jsou spjaty s nefungující politikou minulosti,“ prohlašoval Obama a opakovaně se pohrdavě zmínil o „bushovskomccainovských republikánech“. Podle deníku The New York Times to byla ukázka, jak by mohl na podzim vypadat souboj McCain-Obama. Důležitější však je, že se Hillary Clintonová rázem ocitla na vedlejší koleji. A někdejší jasná favoritka má problémy - začínají jí vysychat finanční zdroje, v krátké době odešel už druhý ze šéfů kampaně Mike Henry a v tzv. potomackých primárkách (Virginií, Marylandem i D. C. protéká řeka Potomac) se navíc poprvé Obamovi podařilo prolomit její hegemonii u hispánských voličů a žen.

To poslední je pro tým Clintonové obzvláště alarmující zjištění, protože právě díky latinos a ženám zatím dokázala Hillary přebít jakýkoliv Obamův zisk - například v Nevadě, Kalifornii nebo New Yorku.

Sama Hillary Clintonová se postavila k dalším porážkám asi jediným možným způsobem - ignorovala je. „Za tři týdny jasně zvítězíme v Texasu,“ deklamovala newyorská senátorka a bývalá první dáma USA na mítinku v Texasu. „Jsem prověřená, jsem připravená, tak se do toho pusťme,“ vyzývala své stoupence. Právě Texas s 228 a Ohio s 161 delegáty mají uvadající kampaň Clintonové zachránit. V průzkumech tam stále vede, a pokud by 4. března vyhrála, odrazila by (podobně jako v New Hampshire a Nevadě) Obamův náznak „trháku“ a navíc smazala manko v počtu delegátů. Podle většiny projekcí totiž nyní zaostává za Obamou o zhruba 25 delegátů.

Obamův úterní výpad proti Johnu McCainovi coby republikánskému kandidátovi byl už v podstatě sázkou na jistotu. Senátor a vietnamský veterán má podle CNN už zajištěných 812 delegátů a jeho jediný alespoň vzdáleně relevantní soupeř Mike Huckabee může na zářijovém konventu republikánů počítat zatím jen s 217 hlasy. McCain si v úterý navíc vedoucí postavení upevnil vítězstvím ve Virginii, Marylandu a D. C. Jeho jedinou noční můrou je, že na svou stranu nedokáže získat konzervativní republikány, kteří nyní podporují Huckabeeho a vyhrožují, že pokud bude kandidovat McCain, tak buď nepůjdou volit vůbec, nebo dokonce pomůžou vyhrát (nenáviděné) Hillary Clintonové.

Konzervativní republikáni hrozí, že než by volili McCaina, nepůjdou volit, nebo dokonce pomůžou vyhrát Clintonové

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....