Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Obama s Clintonovou zápasí o Floridu

Česko

Obama verbuje voliče pro podzimní souboj s McCainem, Clintonová hlavně shání peníze.

TAMPA Demokratičtí kandidáti na prezidenta Hillary Clintonová a Barack Obama se po dlouhých měsících konečně osobně představili voličům na Floridě. Slunný stát na jihovýchodním pobřeží USA už primárky pořádal, ale v jiném termínu, než jaký určila Demokratická strana.

Výsledkem bylo nejen to, že strana primárky anulovala, ale i to, že řada lidí vlastně kandidáty dost dobře nezná. Platí to hlavně o Baracku Obamovi, kterého, ač to zní neuvěřitelně, někteří lidé na Floridě považují za „Araba“, jehož kampaň „podporuje Al Kajda“.

Vyšlo to aspoň najevo v průzkumu, který mezi tamními voliči uspořádal deník The New York Times. Dotazované si sice vybíral výhradně z židovské populace, která v rámci státu představuje jen zhruba 5 procent voličů. Ale i ta mohou v tradičně nevyzpytatelné Floridě rozhodnout, kdo vyhraje podzimní volby prezidenta.

Stačí si jen připomenout předchozí volby – v roce 2000 se tu hlasy přepočítávaly a až Nejvyšší soud rozhodl o tom, že se prezidentem stane George W. Bush. Před čtyřmi lety tu pak tentýž Bush vyhrál nad Johnem Kerrym jen o stovky hlasů.

Nemá on opletačky s teroristy? Vinou neslavně anulovaných primárek měli lidé na Floridě šanci udělat si o Obamovi představu jen prostřednictvím médií. A příklad židovské populace dobře ilustruje, jak může být takový obraz pokřivený. Ze všech zpráv a analýz si totiž zapamatovali hlavně to, že nechce válku a jako prezident chce s každým nejprve vyjednávat, čehož se obratně chopili republikáni (ale i Obamova rivalka Clintonová) a začali o něm prohlašovat, že chce jednat i s teroristy. U floridských Židů, kteří citlivě reagují na všechno, co se týká Izraele a dění na Blízkém a Středním východě, tím Obama rázem propadl.

„Je to Arab,“ citoval deník The New York Times jednoho z floridských Židů. „Obama pochází z Chicaga, z tamní rozsáhlé palestinské komunity,“ upřesnila Mindy Chotinerová z Delray. A korunu všemu nasadila Helena Lefkowitzová z Fort Lauderdale: „Podporuje ho Al Kajda.“

Zatímco Obama má plné ruce práce s tím, aby spoustu takových a podobných výmyslů vyvrátil, Hillary Clintonová přijela na Floridu i proto, aby tamním voličům poděkovala. V lednových primárkách tu totiž vyhrála a stále doufá, že je strana dodatečně uzná.

Vedení demokratů by o tom mělo jednat 31. května, ale moc šancí se Clintonové nedává. Ostatně, i kdyby se výsledky z Floridy a podobně anulovaných primárek v Michiganu nakonec uznaly, stejně už by jí to nebylo nic platné.

Clintonová zároveň doufá, že se jí na Floridě, kde jí koncem ledna dalo hlas tolik lidí, podaří sehnat i nějaké peníze. Na rozdíl od Obamy má totiž finanční problémy a kvůli kampani už se dokonce zadlužila. Konečně se uráčili přijet Obama s Clintonovou na Floridu dorazili krátce poté, co z ní odjel kandidát republikánů John McCain. Zatímco demokratičtí kandidáti se v lidnatém státě neukázali několik měsíců (Obama devět), republikáni ho nezanedbávali. „Senátor Obama si konečně všiml Floridy. My jsme tu celou dobu,“ hlásaly nejnovější transparenty Republikánské strany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!