Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Obama tlačí na Senát přes voliče

Česko

Americký Prezident Obama hledá podporu pro ekonomický „záchranný“ plán mezi senátory i voliči.

WASHINGTON/PRAHA Pouze několik hodin před úterním rozhodujícím hlasováním amerických senátorů o osudu klíčového „záchranného“ balíčku pro chřadnoucí americkou ekonomiku vyrazil prezident Barack Obama nečekaně opět mezi řadové voliče. Ve snaze zvýšit tlak na nerozhodnuté republikánské senátory Obama do svého programu narychlo zařadil návštěvu regionů potýkajících se s vysokým nárůstem nezaměstnanosti.

Včera proto Obama navštívil region Elkhart-Goshen v Indianě, ve kterém nezaměstnanost přesáhla patnáct procent. Večer se vrátil zpět do Washingtonu, aby o nezbytnosti navrhovaného „záchranného“ plánu hovořil na tiskové konferenci přenášené v hlavním vysílacím čase po celém území Spojených států. Dnes prezident plánuje navštívit Fort Myers na Floridě, kde v nedávné době docházelo k častým konfiskacím majetků domácností v důsledku nesplácení hypoték.

Obama se rozhodl zapojit veřejnost do lobbingu za urychlené přijetí „záchranného“ plánu poté, co se mu během víkendu nepodařilo získat podporu většiny republikánských senátorů. Senát má přitom o dalším osudu „záchranného“ plánu rozhodovat již dnes.

Ačkoliv demokraté mají v Senátu 58 křesel a republikáni jen 41 křesel, k okamžitému prosazení zákona je nezbytných 60 hlasů. Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell o víkendu přiznal, že „většina republikánských senátorů je k funkčnosti plánu velmi skeptická“.

Sněmovna reprezentantů schválila koncem ledna Obamův plán v upravené podobě a souhlasila s vládními investicemi a daňovými škrty v celkové výši 820 miliard dolarů. Naopak Senát o víkendu prosadil vlastní úpravy, po kterých by celková hodnota „balíku“ činila zhruba 827 miliard dolarů. Obamův hlavní ekonomický poradce Larry Summers uvedl, že schválená verze Sněmovny reprezentantů i zatím neschválená senátní verze se z 90 procent shodují. Rozdílný je postoj obou parlamentních komor ke způsobům rozšíření federálního asistenčního zdravotního programu. Mezi další rozdíly patří i důraz Senátu na daňové škrty, zatímco Sněmovna reprezentantů zdůrazňuje zejména vyšší dostupnost investic pro jednotlivé federální vlády.

Jako argument pro urychlené přijetí „záchranného“ plánu posloužil Obamovi i dramatický nárůst nezaměstnanosti ve Spojených státech. Během ledna ztratilo v zemi práci téměř 600 tisíc lidí a průměrná míra nezaměstnanosti se vyšplhala na vůbec nejvyšší hodnotu za posledních 17 let – 7,6 procenta.

Závěrečná snaha Obamovy administrativy lobbovat za prosazení „záchranného“ plánu vedla i k tomu, že bylo odloženo spuštění ozdravného programu pro americké banky. V jeho rámci má dojít k založení konsolidační agentury, která by odkoupila „toxická aktiva“ komerčních bank. Namísto původně plánovaného včerejška představí ministr financí Tim Geithner plán dnes.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!