Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Obama všude chodil pozdě

Česko

Druhý Obamův den v Moskvě - Při snídani u Putina byl nejvřelejší čaj ze samovaru

Prezident USA Barack Obama měl včera v Moskvě nabitý program. Stihl posnídat s Putinem, pozdravit Gorbačova i pronést projev na univerzitě.

MOSKVA/PRAHA Jako „oťukávací“ charakterizují první návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy v Rusku místní analytici. „Nic si nepřivezl, nic si neodvezl,“ konstatovali. Přijetí populárního lídra pak mnozí označili za „skoro chladné“ a hned začali hodnotit. Podle doktora historických věd Alexeje Malašenka Obama „leze v Rusku na nervy politickým a vojenským kruhům“ pozitivním nábojem a mírumilovností. „On sám nemohl nevidět v očích některých partnerů vnitřní nechuť se „restartovat“, nemohl nepocítit, že mnohým lidem v Moskvě by bylo bez jeho diplomacie a zbytků politického idealismu lépe,“ tvrdí Malašenko.

Obama skutečně i druhý den v Moskvě šířil pozitivní energii všude, kam přišel. Trošku mu to kazilo zpoždění, které nabral hned ráno při dvouhodinové snídani s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Mimochodem měl štěstí, že v Rusku na dochvilnosti nelpí. Už k Putinovi přijel o pár minut později. To ale nebyl důvod, proč právě toto setkání patřilo k chladnějším. Předcházely mu totiž drobné invektivy, které si politici vyměnili v médiích. Včera se o tom ale taktně mlčelo. Poradci pak schůzku diplomaticky charakterizovali jako „filozoficky laděnou“, bez „zbytečného zabíhání do detailů“. Není ani divu, že Obama Putinovi nic neslíbil, kromě toho, že jeho slova bude brát v úvahu, ať už bude rozhodovat o protiraketové obraně v Evropě nebo o postoji USA ke Gruzii a Ukrajině. Pak poměrně vágně Putina ujistil, že otázka rozmístění štítu se stále zkoumá, během týdnů až měsíců budou zpracovány závěry a až poté bude rozhodnuto. A to i se zřetelem na ruské „znepokojení“. Nejvřelejší tak v Putinově rezidenci Novo-Ogarjovo zůstal nejspíš čaj - ze samovaru.

Jak napsal tisk, byl to Američan, kdo se nechtěl zvednout. Nakonec s mírným sarkasmem poděkoval Putinovi za pohostinnost i za počasí. Zdvořilosti způsobily, že na Obamu musel čekat patriarcha Kyril, který mu dal v rychlosti ikonu, i opoziční politici, kteří mu podali zprávu o chatrném stavu ruské demokracie. Zásadní projev se nekonal Čekal i exprezident SSSR Michail Gorbačov. Ten se za prezidentem USA vypravil až do Nové ekonomické školy, kde měl projev. Zdůraznil v něm, že pokud zmizí jaderná hrozba ze strany Íránu a Severní Koreje, nebude zapotřebí budovat protiraketový štít v Evropě. Pokud ale nebezpečí nepomine, chce Obama „pracovat spolu s Ruskem na nové architektuře protiraketové obrany“. Studenti tleskali vlažně. Slibovaná programová řeč, která by změnila základy rusko-amerických vztahů, se podle nich nekonala. Mnozí ocenili pouze Obamova slova, že jako „obyvatel Washingtonu mohu říci, že mi je příjemné, že Alexandr Ovečkin (ruský hokejista) žije v mém městě“.

Komentář Martina Weisse je na str. 10

***

Obamovo poselství

Americký prezident Barack Obama včera kromě jiného promluvil i ke studentům Nové ekonomické školy v Moskvě.

Přinášíme výňatky z jeho řeči: NOVÉ VZTAHY S RUSKEM „Amerika chce mírové, silné a prosperující Rusko.“ Obama dále připomněl, že Američané a Rusové spolu nikdy neválčili, ale naopak byli spojenci v boji proti fašismu.

JADERNÉ ODZBROJENÍ „USA mají zájem zabránit dalšímu šíření jaderných zbraní. V minulém století generace Američanů a Rusů zdědily potenciál pro zničení celých zemí i pochopení toho, že použití tohoto potenciálu povede ke zničení našich zemí.“ PROTIRAKETOVÁ OBRANA „Tento systém je určen pro odvrácení hrozeb z Íránu či Severní Koreje. Zmizí-li tyto hrozby, nebude protiraketová obrana zapotřebí.“ DĚDICTVÍ STUDENÉ VÁLKY „Minuly dny, kdy se impéria chovala k druhým státům jako k figurkám na šachovnici. Byly doby, kdy Roosevelt, Churchill a Stalin mohli určovat osudy světa během jediné schůzky.

Tyto dny minuly.“ NATO, GRUZIE A UKRAJINA „Amerika nikdy nevnucuje jiným státům svůj systém bezpečnosti. Pokud se však chtějí stát členy NATO, je nutný souhlas většiny obyvatelstva a příslušné reformy... Přesně tak, jak státy mají mít právo volit si své vůdce, tak mají mít i stálé hranice a nezávislou zahraniční politiku.“ čtk

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!