Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Obamovi se po výprasku povládne hůř

Česko

FILADELFIE (od zvláštního zpravodaje LN v USA) Politická mapa Spojených států zčervenala – což ovšem v americké realitě neznamená příklon k levici, nýbrž právě naopak. Republikánům se podařilo ovládnutím dolní komory Kongresu oslabit pozice demokratů, což prezidentovi Baracku Obamovi ztíží druhou polovinu jeho vládnutí. „Nebude to lehké. Každý rozdíl se nám překonat nepodaří,“ uznal včera večer i sám Obama, který na sebe vzal odpovědnost za volební propad.

Abyl to neúspěch historický. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů „zasedli“ demokratům přes 60 křesel, což je označováno za největší stranickou výměnu od roku 1948. Radost republikánům ale kazí to, že Senát dokázali demokraté uhájit – byť těsně.

Pokračování na straně 2

Obamovi se po výprasku...

Americká změna podruhé – Demokraté prohráli v Kongresu, ale republikáni ovládli jen jeho polovinu

Dokončení ze strany 1

Obamovým demokratům zlomily vaz dvě věci – nízká volební účast a především nespokojenost s tím, že se vládě nedaří vyřešit ekonomické potíže. Hlavně tedy zatočit s vysokou nezaměstnaností, která se už pěkných pár měsíců pohybuje kolem deseti procent. „Během uplynulých dvou let jsme udělali pokrok. Řada lidí ale očividně tento pokrok ještě nepocítila a dali nám to jasně najevo,“ pokračoval včera ve sebezpytování Obama.

Aco volební výsledek pro Spojené státy a jejich prezidenta znamená? Demokrati včera mluvili o apokalypse, a i když přeháněli, v něčem měli pravdu – řada republikánů, kteří se prodrali na jejich místa do Kongresu, skutečně nechce s Bílým domem spolupracovat. Ať už jde jen o výhrůžky nebo ne, Obama to od ledna, kdy noví zákonodárci v Kongresu zasednou, bude mít o dost složitější s prosazováním tak zásadních věcí, jako byla reforma zdravotnictví.

Rekordně drahé volby Jedním z průvodních znaků letošních voleb byla relativně nízká účast. Dva roky od zvolení Obamy prezidentem jako by z Američanů úplně vyprchalo nadšení. Jejich nechuť volit ještě umocnily útočné a negativní kampaně, na které letos strany a kandidáti vynaložili enormní sumy peněz. Podle předběžných odhadů se celková suma vyšplhala na 3,5 miliardy dolarů, což by z úterních voleb učinilo „nejdražší“ hlasování – tedy kromě prezidentského klání. „Televize byly plné negativní předvolebních spotů a to lidi otrávilo,“ postěžoval si jeden z lídrů demokratické strany tady ve Filadelfii John O’Connell.

Důvodů, proč demokraté propadli, je ale víc. Pomineme-li ty evidentní – jako je „tradice“, že prohrává strana, která momentálně drží Bílý dům – a že se Amerika stále ještě nezbavila ekonomické krize, zbude něco jako zklamání z Obamy. Nejde přitom jen o to, co o prezidentovi už delší dobu rozhlašují jeho rivalové.

Před dvěma lety hnala Američany k volbám naděje, že se s Obamou všechno změní. „Viděli jsme v něm něco jako poloboha,“ komentoval to ve spontánní diskuzi před jednou z volebních místností ve Filadelfii třicátník Matthew.

I samotní demokraté včera ale přiznávali, že Obama udělal pár politických chyb. I když zdaleka ne všichni – pro řadu z nich zůstává prezident nedotknutelný, protože „ještě neměl dost času dokázat, že je schopen realizovat změnu, kterou sliboval“.

Ti z demokratů, kteří se včera pokoušeli analyzovat, proč Obama lidi zklamal, uváděli nejčastěji tři důvody. První se váže k taktice, kterou prezident zvolil pro vyjednávání s republikány v Kongresu. Tvrdí, že nedokázal využít vlny, která jej vynesla do Bílého domu.

Špatně prodané úspěchy Když před dvěma lety porazil republikány na hlavu, mohl – a prý i měl – v Kongresu prosadit své plány silou. Místo toho ale zvolil vyjednávání, a to přesto, že mu republikáni hlasitě vyhrožovali, že jej v Bílém domě nenechají déle než čtyři roky. „Vymohli si pak na něm řadu ústupků, díky čemuž zase rychle našli pevnou půdu pod nohama,“ prohlašoval ve volební den ve Filadelfii jeden z výše postavených demokratů, který si nepřál být jmenován. Další chyby, které dnes demokraté Obamovi vyčítají, zdaleka nejčastěji citovali i jeho rivalové: balík peněz obětovaný na záchranu bank a reforma zdravotnictví. Je však potřeba dodat, že je demokraté „svému“ prezidentovi nevyčítají jako takové. Vyčítají mu, že je nedokázal patřičně „prodat“ – tedy vysvětlit lidem.

Zdaleka nejvíc se řeč točila kolem reformy zdravotnictví. „Reforma se vlastně vztahuje jen na nějakých 15 procent populace. Je sice chvályhodné, že teď budou pojištění i oni, ale všichni ostatní si pojistku platí. A platí čím dál víc,“ stěžovala si 38letá Hannah, jedna z dobrovolnic, které pomáhaly demokratům s kampaní na předměstí Filadelfie. Podle ní – a zdaleka nejen podle ní – měl prezident dát přednost ekonomice, přesněji nezaměstnanosti. „Měl přijít s jasným plánem – tak a teď se udělá tohle, tohle a tohle a to by mělo pomoct. Jako F. D. Roosevelt ve třicátých letech,“ dodala Hannah.

Přesto se na jednom demokraté shodují – nehledě na letošní porážku je prý jisté, že se Obama v Bílém domě udrží i po volbách v roce 2012. „Nevidím žádnou jinou alternativu,“ uzavřel řeč v oblastním sídle demokratické strany ve Filadelfii další dobrovolník Greg. „Nebo snad myslíte, že ho porazí Sarah Palinová?“

O ČEM VŠEM SE HLASOVALO A JAK TO DOPADLO

Kongres a guvernéři * Hlavní pozornost se soustředila na volby do Kongresu – měnila se celá Sněmovna reprezentantů a Senát. * Vítězem hlasování se stali republikáni, jedná se ale jen o úspěch částečný. Podařilo se jim dostat pod kontrolu dolní komoru (Sněmovnu reprezentantů), horní komoru (Senát) ale demokraté těsně uhájili. * Zároveň probíhaly i důležité volby

v jednotlivých státech – vybírala se většina guvernérů a státních sněmů. * I zde zaznamenali velký úspěch republikáni. Jedinou ztrátu utrpěli v Kalifornii, kde republikána Arnolda Schwarzeneggera vystřídá demokratický kandidát Jerry Brown. Historická lekce * Existence „nepřátelského“ Kongresu není v americkém politickém systému ničím neobvyklým. S republikánským

Kongresem (a to celým, nikoliv pouze jednou komoru) se potýkal například demokratický prezident Bill Clinton Šaría a marihuana * Konalo se i množství dalších hlasování. Pozornost poutalo především referendum o částečné legalizaci marihuany v Kalifornii, které ale dopadlo odmítavě. * Naopak v Oklahomě voliči schválili zákaz používání islámského práva (šaríi) u soudů.

OBAMA V POLOČASE ZTRATIL POLOVINU KONGRESU Republikáni podle očekávání získali po volbách kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, demokraté v Senátu uhájili těsnou většinu. V době uzávěrky nebyly ještě konečné výsledky známé.

Vítězný telefonát Barack Obama se po dvou letech ocitl na druhé straně blahopřejného telefonního hovoru. Ovšem tentokrát to nebyl prezident, komu přáli k volebnímu triumfu, nýbrž on sám musel uznat úspěch svých oponentů. Na snímku zveřejněném Bílým domem telefonuje pravděpodobnému novému šéfovi Sněmovny reprezentantů, republikánovi Johnu Boehnerovi.

O autorovi| PAVEL ČERNÝ, zvláštní zpravodaj LN v USA

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...