Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Obamovi voliči nepřišli, demokraté mířili k prohře

Česko

FILADELFIE Američané se k úterním „poločasovým“ volbám zrovna nehrnuli. Ty tam jsou fronty z roku 2008, kdy si v USA zvolili prezidentem demokrata Baracka Obamu. Znechucení bylo včera cítit i v tak tradiční baště demokratů, jakou je Pensylvánie, kde nevolili jen do Kongresu, ale podobně jako ve většině států USA i guvernéra.

I tady se mnoha lidem vládnoucí demokraté zprotivili tím, že navzdory slibům nedokázali zatočit s nezaměstnaností. Podle statistik z letošního léta je v tradičně industriální Pensylvánii bez práce více než 1,1 milionu lidí, tedy zhruba devět procent populace, což je na americké poměry hodně.

Ne snad, že by lidi k volbám hnala víra v radikální změnu. Ostatně i proto se jich u voleb neukázalo ani zdaleka tolik, kolik před dvěma lety, když se volil prezident. Přesto to vypadalo, že to demokratům spočítají. Analytici se předháněli v odhadech, nakolik letos volby rozhodne tradičně klíčová skupina takzvaných nerozhodnutých voličů. Ti ale podle všeho nakonec k volbám ani nedorazili.

„Otrávilo mě to všudypřítomné nadávání. Nevím, koho bych volila. Jenom na sebe navzájem kydají špínu,“ rozčilovala se osmadvacetiletá černoška Jane, která obsluhuje v restauraci v centru Filadelfie.

Pokračování na straně 6

Dokončení ze strany 1

Z místních demokratů byli lidé spíš zmatení. Leccos naznačila už porážka úřadujícího senátora Arlena Spectera v letošních primárkách. Specter byl dlouhá léta republikán, k demokratům se přidal až loni, ale partaj místo něj do voleb vyslala Joea Sestaka.

Ten ale lidi moc neoslovil a nic mu nebyla platná ani podpora bývalého prezidenta Billa Clintona. „Slyšel jsi ho někdy mluvit? Dokola omílá, že byl v armádě a že za všechno může Bush a republikáni. Žádný kloudný řešení nenabízí,“ postěžoval si padesátiletý David, který jinak stojí za Obamou a demokraty, ale Sestaka prý prostě volit „nemohl“. Ještě hůř než v senátních volbách to s demokratickým kandidátem vypadalo ve volbách guvernéra. Vpředvečer voleb měl republikán Tom Corbett nad svým demokratickým rivalem Danem Onoratem náskok čtyř až šesti procentních bodů. A vzhledem k očekávané nízké volební účasti si jej měl i udržet a nahradit v úřadu dosluhujícího demokrata Eda Rendella.

„Nízká účast ve volbách do Kongresu je normální, zvlášť v téhle době,“ vysvětloval David, jeden z dobrovolníků, kteří pensylvánským demokratům pomáhali zaktivizovat voliče. „Lidi jsou dost otrávení tím, co se děje. Spousta z nich přišla o práci, o střechu nad hlavou, a nemají pocit, že by se o to někdo z kongresmanů zajímal,“ doplnil. Kampani lidé nerozuměli Jeho slova dokazuje mimo jiné způsob, jakým byla letos vedená kampaň. Přestože se v ní podle posledních odhadů utopily až čtyři miliardy dolarů, na ulicích měst, i takových, ve kterých se bojovalo o každý hlas, jako byla právě Filadelfie, člověk nenarazil na jediný větší billboard, dokonce i tradičních letáků bylo pomálu. Veškerá „propaganda“ se přesunula na obrazovky televizí.

„Žvaní se o ekonomice a o tom, jak je potřeba zredukovat rozbujelou administrativu a úřady ve Washingtonu, to jsou taková ta nejpopulárnější hesla,“ komentoval kampaň Glenn, majitel malého antikvariátu v centru Filadelfie. „Ale nikdo tomu vlastně pořádně nerozumí. Hážou procenty, jako by přehazovali seno...“

Komentář k tématu čtěte na straně 11

O autorovi| PAVEL ČERNÝ zvláštní zpravodaj LN v USA

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!