Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Občané Havlové si nevadí

Česko

Do kin přichází film Občan Havel přikuluje. Jde už o třetí dokument se jménem bývalého prezidenta v titulu. Jednotlivé filmy vytvořily dva různé týmy, přesto nejde o konkurenční boj.

Občan Václav Havel jede na dovolenou, Občan Havel a Občan Havel přikuluje -to jsou názvy dokumentů, jež od roku 2005 vznikly ve dvouletých intervalech. Ač se zdá, že jde o sérii, za níž stojí jednotný autorský záměr, skutečnost je komplikovanější. Občan Havel začal vznikat už v roce 1992, kdy se dokumentarista Pavel Koutecký pustil do sbírání materiálu o tehdejším prezidentu Václavu Havlovi. Po tragické smrti Kouteckého v roce 2006 snímek dokončil Miroslav Janek. Výsledný film měl premiéru na začátku roku 2008. Stal se z něj hit: v kinech jej vidělo 160 000 diváků, což je víc, než posbíral leckterý hraný titul.

Do toho roku 2005 vznikl dokument Občan Václav Havel jede na dovolenou, pod nímž jsou podepsáni Jan Novák a jeho syn Adam. Film rekonstruuje Havlovu cestu po republice v roce 1985, která tehdy zaměstnala na tři sta agentů StB a vyprovokovala sérii tragikomických a absurdních situací, charakteristických pro kolabující režim. Podobným způsobem pak Novák se synem natočili film Občan Havel přikuluje, který se týká Havlova působení v trutnovském pivovaru v polovině 70. let a vzniku slavné hry Audience. Film měl předpremiéru na festivalu Febiofest, do běžné distribuce nastupuje tento týden.

„Nemůžu nikoho ovlivňovat, jaké si bude pro své filmy vybírat názvy,“ říká producentka Občana Havla Jarmila Poláková, jejíž snímek měl už od začátku pracovní název Občan V. H. „Když jsme natáčeli Občan Václav Havel jede na dovolenou, vůbec jsem netušil, že existuje i nějaký jiný projekt s podobným jménem,“ tvrdí Jan Novák. Ten tehdy také nevěděl, že bude režírovat i „pokračování“. „Pak jsme ale prostě drželi fazonu: Občan Havel je podobně řešený, souvztažný k tomu našemu prvnímu filmu, a proto jsme mu dali podobný název.“ Přesto mezi autory jednotlivých dokumentů nepanuje žádná řevnivost. „Natočit víc filmů na jedno téma je myslím dobré, aspoň lidé uvidí víc pohledů. Jen si myslím, že toho bude na téma Havel pro diváka moc,“ bojí se Poláková. Neshoda panuje snad jen v tom, že podle Nováka se film Kouteckého a Janka měl jmenovat Prezident Havel, protože zachycuje Havlovo „hradní“ období, zatímco Poláková trvá na tom, že jde o film „o občanu Havlovi, který tehdy byl shodou historických událostí prezidentem. Snažili jsme se o to, aby to byl velmi osobní, komorní, civilní příběh,“ vysvětluje producentka.

Novákovi se Občan Havel líbil. „Obdivoval jsem hlavně odvahu, s jakou se Havel nechal filmovat ve všech situacích; to, že se necenzuroval,“ říká. Výhradu má snad pouze k přílišné délce. „Občan Havel přikuluje jsem viděla už na Febiofestu, je to hezky udělaný dokument,“ soudí potom Poláková. „Z profesního pohledu mě zajímá, jakou bude mít návštěvnost. Držím mu palce,“ dodává.

Další kolo v „havlovské“ sérii se chystá na podzim, kdy má TV Nova odvysílat čtyři hodinové díly Občana Havla, poskládané z původního materiálu a doplněné. Vyznění by tentokrát mělo být „zpravodajštější“, s větším důrazem na události, kterými v daném období Česká republika procházela.

Dřív byl na dovolené, teď přikuluje

Prvním z dokumentů se souslovím „Občan Havel“ v názvu se stal film Občan Václav Havel jede na dovolenou režisérů Jana a Adama Nováků z roku 2005. 31. ledna 2008 měl kinopremiéru snímek Občan Havel, který po smrti dokumentaristy Pavla Kouteckého dokončil Miroslav Janek. Zatímco do kin nastoupil ve dvouhodinovém sestřihu, na festivalu Jeden svět se promítal režisérský půltřetihodinový sestřih; ten pak také vyšel na DVD. Občana Havla odpromítala TV Nova, jež má na podzim uvést i rozšířený čtyřdílný seriál. 14. května pak jde do kin další dokument Jana a Adama Nováků, nazvaný Občan Havel přikuluje.

Autor: