Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Občanská sdružení lobbují za Tibet

Česko

  16:28
PRAHA - Postup Číny v otázce Tibetu znepokojuje řadu významných osobností a občanských sdružení. Ta vyzvala české politiky a představitele státu, aby zvážili účast na letních olympijských hrách v Pekingu, pokud Čína odmítne zahájit mírová jednání s představiteli tibetské exilové vlády. Peking dnes dal najevo, že je odhodlán protičínské nepokoje v Tibetu rozhodně potlačit.

Martin Bursík a Kateřina Jacques vyvěšují tibetskou vlajku na budovu sněmovny. foto: ČTK

Sdružení zároveň požadují, aby Český olympijský výbor veřejně garantoval, že čeští sportovci budou na hrách moct svobodně vyjádřit svůj názor na porušování lidských práv v Číně a Tibetu.  "Obáváme se, že přítomnost oficiálních představitelů jednotlivých zemí by mohla být využita čínskou státní mocí k propagandě zaměřené na ospravedlnění aktuální čínské politiky v Tibetu," uvádí sdružení M.O.S.T., Lungta, Potala, Namasté Nepál, Olympic Watch a Člověk v tísni ve svém společném prohlášení.

Odmítnutí mírových jednání s představiteli Tibetu by podle nich ze strany Číny znamenalo, že Peking nechce dodržovat základní lidská práva, přestože se k tomu dříve zavázal jako k jedné z podmínek pořádání olympijských her. Evropské olympijské výbory, včetně českého, přesto tento týden možnost bojkotování olympiády odmítly.

Peking: Prostesty potlačíme
Peking dnes dal najevo, že je odhodlán protičínské nepokoje v Tibetu rozhodně potlačit. Čínské úřady stále pátrají po vůdcích protestů a na různých místech Tibetu jsou podle agentury AP
vyvěšeny vyhlášky se jmény 21 "nejhledanějších zločinců". Skupina předních čínských intelektuálů a disidentů dnes vyzvala vedení země k dialogu s dalajlamou a k povolení vstupu do Tibetu mezinárodním vyšetřovatelům. Protičínské protesty začaly ve Lhase 10. března, podnětem bylo výročí neúspěšného tibetského povstání v roce 1959 proti čínské vládě. Po čtyřech dnech přerostly demonstrace v násilí, v tibetské metropoli vypálili demonstranti řadu obchodů a následně se nepokoje přelily i do sousedních čínských provincií. Další šíření neklidu potlačil až tvrdý zásah čínských bezpečnostních sil.

Podle nejnovějších čínských oficiálních údajů přišlo při násilnostech o život 22 lidí, tibetské exilové organizace uvádějí na 140 mrtvých či až několik set, a to nejen v Tibetu, ale i v dalších regionech, kam se protesty rozšířily.

Autor: