Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Občanský zákoník prošel. Tři měsíce se bude pilovat

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna na středečním jednání podpořila v prvním čtení nový občanský zákoník, který upravuje rodinu, vlastnictví a smlouvy. Na pořadu dne je také sociální reforma ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).

Návrh občanského zákoníku nejvíce kritizovali komunisté, kteří ho navrhli zamítnout, ale neúspěšně. K předloze měli výhrady i sociální demokraté, na jejichž žádost bude mít ústavně-právní výbor na projednání návrhu tři měsíce.

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče nový zákoník zpřetrhá nynější vazby a přinese právní nestabilitu. Grospič také poukázal na to, že předloha podle něho straní vlastníkům bytů a bohatším lidem obecně. "Ztíží situaci velké části obyvatel," soudí Grospič.

Co přináší nový zákoník?

Nový občanský zákoník klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Novými pravidly se tak bude řídit například dědictví, norma umožní například bez problémů věnovat umělecké dílo galerii.

Bude možné si osvojit i zletilou osobu. U náhradního mateřství zákon výslovně řekne, že druhá žena má právo si dítě osvojit.

Bude také možné uzavřít dohodu o odděleném majetku, v takovém případě norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru.

Definice rodiny, manželství a rozvodu byl měla zůstat v podstatě stejná jako současnosti.

Sociální demokrat Jeroným Tejc má za to, že předloha přinese zbytečnou diskontinuitu v zaběhlých institutech a nepředvídatelné rozhodování soudů.¨"Není důvod zaklínat se komunistickými zákony," uvedl Tejc. Poukázal na to, že se obsah zákonů v minulých 20 letech upravil a že společnost nežije podle předpisů přijatých za totality.

Zvíře už nebude "věc"

Podle předkladatelů ale připravený zákoník znamená rozchod s komunistickým právem. "Pokud se jej podaří schválit, ovlivní život všech lidí na desítky let," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Česká republika si podle něj nový liberální kodex zaslouží.

V současnosti v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Ministr podotkl, že navzdory tomu špatně upravuje dědictví, náhradu škod nebo nezpůsobilost k právním úkonům. "Mohl bych uvádět desítky institutů," zdůraznil Pospíšil.

Námitky k jednotlivým ustanovením zákoníku měli i někteří koaliční poslanci. Vlastě Parkanové (TOP 09) se například nezamlouvá úprava zvířete. Podle kodexu sice nemá být věcí, ale jiné paragrafy prý nepřináší nic nového proti současnému stavu.

O sociální reformě po poledni

Poslanci by se dnes měli dostat také k projednávání sociální reformy. Ta počítá mimo jiné se sjednocením rodičovského příspěvku celkem na 220 000 korun. Rodiče, kteří si zvolí nejpopulárnější tříletou variantu, by přišli o 500 korun měsíčně, což se nelíbí VV. Rodiče ve dvouleté či čtyřleté variantě by si naopak mírně polepšili.

V ÚTERÝ JEDNÁNÍ SKONČILO PŘEDČASNĚ

Předlohy dále předpokládají, že stát by vyplácel zdravotně postiženým pouze dvě dávky - na mobilitu a na pomůcky. Změnit by se měl systém posuzování zdravotního stavu kvůli přidělení příspěvků. Nově by se mělo zkoumat místo desítek úkonů jen deset oblastí. Podle Národní rady zdravotně postižených by někteří lidé mohli o podporu od státu přijít.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...