Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obce kvůli krizi přijdou až o 6 miliard

Česko

HRADEC KRÁLOVÉ Města a obce kvůli ekonomické krizi a očekávanému poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta letos proti loňsku přijdou na daňových příjmech o pět až šest miliard korun. Výpadek budou muset pokrýt z rezerv nebo omezit investice. Při včerejším zasedání Komory statutárních měst v Hradci Králové to novinářům řekl primátor Kladna a předseda komory Dan Jiránek (ODS).

Snížení příjmů u Kladna Jiránek pro letošní rok odhadl na několik desítek milionů korun. „Pro nás znamená, že rozpočtovou rezervu zřejmě máme již fiktivní a budeme muset hledat úspory ve druhém pololetí,“ řekl Jiránek. Na provozních nákladech se podle něj ušetřit nedá, takže město bude muset omezit investice nebo si vzít půjčky.

Podle primátora Hradce Králové Otakara Divíška (ODS) by město při dvouprocentním poklesu HDP mohlo přijít o 40 až 50 milionů korun. Také Divíšek nevyloučil možné budoucí škrty v investicích. Že by obcím pomohl stát, je podle primátorů nereálné. „V současné ekonomické situaci má stát větší daňové propady než obce,“ řekl Jiránek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!