Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obchod se zbraněmi drží USA, Rusko ztrácí

Česko

PRAHA Dodávky zbraní a obchod s nimi globální velmoci používají pro udržení geopolitického vlivu a získávání spojenců.

V posledních letech a zejména po nedávné finanční krizi si vlády však stále více uvědomují, že jde také o velmi výhodný byznys.

Jen v roce 2009 byly uzavřeny obchodní dohody za 57,5 miliardy dolarů (přes bilion korun), jak uvádí zpráva pro americký Kongres z loňského září. Šlo sice o 8,5 procentní pokles proti předchozímu roku, podle předpokladů však budou čísla opět růst.

Velký zájem o zbraně mají rozvojové země, nejvíce nakupuje Saúdská Arábie. Díky příjmům z těžby ropy si miliardové kontrakty může dovolit a s přihlédnutím k vývoji na trzích lze očekávat, že bude žebříčkům vládnout i v budoucnu. Ropné ekonomiky jsou významným trhem i pro USA, tradičně největšího dodavatele armádní techniky – na světovém obchodě s armádní technikou se podílí 40 procenty.

Výsadní pozici si země vybudovala zejména během období studené války, z čehož těží dodnes například díky opravám, dodávkám náhradních dílů a modernizaci systémů. USA mají také ze zákona povinnost dodávat zbraně do Tchaj-wanu v rámci ochrany země proti Číně. Tchajwanci tak mají protiraketové systémy Patriot za 3,2 miliardy dolarů a usilují i o stíhačky. Obchod se zbraněmi je plný konkurence. Pro USA ji představuje hlavně EU v čele s Německem, Velkou Británií, Francií a Itálií. Pouze tyto státy jsou schopny dodávat velmi moderní a drahé technologie, jako jsou vojenské lodě, letouny nebo raketové systémy.

Tvrdý boj o obchodní zakázky je vidět zejména v posledních letech. Francie a Německo se v minulosti snažily zrušit embargo EU na vývoz zbraní do Číny, což Američané ostře odsoudili.

Už v 80. letech ale například Velká Británie prodala Saúdům stíhačky místo USA, které kontrakt z politických důvodů odmítly.

Právě Velká Británie patří mezi hlavní země, které se prodejem zbraní snaží zalepit díry v rozpočtu a předejít propouštění v armádě.

Druhým nejvýznamnějším dodavatel zbraní na světě je Rusko. To se orientuje výhradně na rozvojové země. Rusové předloni prodávali ponorky do Vietnamu nebo letouny MiG-29 do Barmy.

Země ale svou pozici pomalu ztrácí. Armádě chybí finance na další výzkum a modernizaci, zakázky získává zejména díky nižším cenám. Aby Rusko získalo armádní kontrakty, přistupovalo v poslední době na různé odpouštění dluhů nebo povolení k licenční výrobě u stíhaček, což se zemi zásadně nevyplatilo u Číny, která technologie údajně okopírovala.

Rusové se ale snaží držet krok se západními státy, čehož je příkladem i nedávná objednávka francouzské výsadkové lodi Mistral. Je zřejmé, že kromě praktického využití chtějí tamní technici analyzovat použité technologie.

Zbraně vyváží i Česká republika, hlavně do EU, Asie a Afriky. Zájem je o například o revolvery, pušky, kulomety nebo dělostřelecké systémy. Poslední jmenované koupily Německo a Bulharsko.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!