Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obchodní dům Máj se stal památkou

Česko

  16:52
PRAHA - V Praze vznikne další kulturní památka. Ministerstvo kultury za ní prohlásilo pražský obchodní dům Máj. Návrh podal historik architektury Rostislav Švácha, který se bál, že vlastník budovy plánoval nejprve její demolici, poté rozsáhlou přestavbu.

Máj - Tesco. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Podle Jany Matouškové ze společnosti Tesco Stores ČR, která Máj vlastní, může rozhodnutí ministerstva zkomplikovat plánovanou modernizaci. Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné.

Obchodní dům Máj je podle ministerstva významným dokladem architektury 70. let 20. století, a to také v evropském kontextu, když navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech. Ministerstvo tak potvrdilo slova navrhovatele.

Máj byl dokončen v roce 1975, vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček.

"Na fasádách do Vladislavovy ulice je uplatněn kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu. Obchodní dům Máj/Tesco byl na tehdejší dobu mimořádně kvalitně provedenou a vybavenou stavbou, realizovanou v tehdejších podmínkách neobvykle ve spolupráci se zahraniční stavební firmou," uvádí také ministerstvo.

Prohlášení Máje památkou nebrání ani jeho úpravám. "Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam," míní Švácha. Věří, že existují architekti, kteří by uměli navrhnout pietní rekonstrukci Máje - včetně původních autorů.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...