Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obchodní rada ve „výstavní“ Šanghaji končí. Kvůli šetření

Česko

PRAHA Ačkoli Čína představuje pro tuzemské firmy lákavý trh, ruší diplomacie místo obchodního rady na konzulátu v Šanghaji. Jeho úkolem bylo navazovat byznysové vztahy ve vzdálené a specifické zemi.

Šanghajský škrt navíc není jediný: ekonomického radu si bude muset kvůli úsporám od ledna odepsat hned 22 českých zastupitelských úřadů ve světě. Většinou v zemích EU, ale právě i v „komplikované“ Číně. Ministerstvo zahraničí dalo v tomto konkrétním případě přednost Vietnamu. „Rušení ekonomických úseků neznamená, že by se obchodní agendou diplomaté na zastupitelských úřadech přestali zabývat. Ruší se tabulková místa. Jde o vytvoření menších týmů, v nichž se budou agendy překrývat,“ vysvětluje náměstek ministerstva zahraničí Tomáš Dub.

Obchodníci přesto nad plánovaným krokem kroutí hlavou. „Čína začíná být pro české firmy klíčová. Pro nás je tamější trh vůbec největším ze všech. Personální oslabování úřadů, které prosazují naše zájmy v Číně, by proto bylo nešťastné,“ vzkazuje Radek Špicar, šéf vnějších vztahů Škody Auto. Jeho slova potvrzují i statistiky. Objem vývozu do Číny dosáhl jen za prvních sedm měsíců letošního roku 655 milionů amerických dolarů.

Autor: