Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obchodních ploch vyroste míň než na Slovensku

Česko

PRAHA V Česku se letos postaví méně obchodních ploch než na Slovensku. Zatímco v tuzemských městech podle včera zveřejněných údajů realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield v roce 2010 vyroste 101 700 metrů čtverečních prodejní plochy, na Slovensku to bude 145 tisíc čtverečních metrů.

Konzultantská firma DTZ již dříve odhadla, že v Česku letos vznikne 120 tisíc metrů čtverečních obchodních center. I to ale bude nejhorší výsledek od roku 2000.

Pokud se odhad letošní výstavby center naplní, bude to meziroční pokles o 19 procent. „V České republice se projevuje utlumení výstavby, ke kterému se developeři rozhodli v letech 2007 až 2008. V tu dobu už bylo zřejmé, že postupně dojde k nasycení trhu a boom ve výstavbě z předešlých let opadne,“ uvedl vedoucí maloobchodního týmu Cushman & Wakefield Martin Žížala.

Výstavba obchodních center se zpomaluje i v celé Evropě. Letos mají na kontinentu developeři dokončit 6,1 milionu metrů čtverečních center, v roce 2011 to má být už jen kolem pěti milionů metrů čtverečních.

Proti zbytku Evropy vykazuje růst jen Slovensko a Polsko. Slovenský trh objevili developeři podle odborníků až v letech 2005 až 2006. „V tu dobu začala mimořádná aktivita na straně domácích hráčů i velkých zahraničních developerů. Na Slovensku se nyní dokončují projekty, jejichž příprava byla tenkrát zahájena. Proto bude na Slovensku i letos otevřeno více nových ploch než u nás,“ poznamenal Žížala.

V Evropské unii dnes existuje v průměru 225 metrů čtverečních prodejní plochy v nákupních centrech v přepočtu na 1000 obyvatel. Země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, jsou ale stále pod tímto průměrem. Nejblíže k němu je Česko se 192 metry čtverečními na 1000 obyvatel, druhé je Polsko.

***

Plánovaná nákupní centra v ČR na rok 2010

Centrum Město Stadium Etapa Rozloha (m2)

Fashion Arena Praha plánováno druhá fáze 7200

Galerie Harfa Praha ve výstavbě nové centrum 44 000

Avion Park Ostrava Ostrava ve výstavbě čtvrtá fáze 10 000

Forum Liberec ve výstavbě druhá fáze 21 500

Chomutovka Chomutov ve výstavbě nové centrum 10 000

Prior Olomouc Olomouc plánováno nové centrum 9000

Wakefield Cushman & Zdroj:

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...