Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec čekání. Obchody už zase prodávají kořalku

Česko

  11:14
PRAHA - Obchodní řetězec Tesco a některé další obchody začaly prodávat tvrdý alkohol vyrobený před rokem 2012. Zároveň s dodavateli spolupracují na přípravě prodeje lihovin vyrobených po 1. lednu 2012, které potřebují takzvaný rodný list.

Obchody začaly opět prodávat tvrdý alkohol foto: ČTK

Vystavení celého sortimentu v regálech je otázkou několika dní, sdělil ráno mluvčí řetězce Tesco Jan Dvořák. Alkohol vyrobený před rokem 2012 začíná prodávat také například Kaufland.

ČTĚTE TAKÉ:


"V průběhu noci jsme zkontrolovali naše skladové zásoby, což pro naše zaměstnance znamenalo pořádný kus práce navíc. Díky jejich úsilí tak nyní nabízíme zákazníkům veškerý dostupný alkohol, který byl vyroben před rokem 2012," řekl Dvořák.

Tesco je podle Dvořáka také v kontaktu s dodavateli, kteří zpracovávají nutnou dokumentaci o původu lihovin vyrobených v letošním roce. "Budeme operativně vracet do regálů další lahve, tak jak nám budou veškeré potřebné dokumenty přicházet. Stále však předpokládáme, že od vystavení celého sortimentu včetně nově vyrobených lahví nás dělí několik dní," dodal Dvořák.

Stejným způsobem postupuje i obchodní řetězec Kaufland. Do regálů vrací tvrdý alkohol s datem výroby před rokem 2012. Ostatní lahve se dostanou do prodeje po ověření jejich původu. Obchodní řetězec Billa již ve čtvrtek oznámil, že také do prodeje pouští lihoviny vyrobené před rokem 2012.

Podle Dvořáka Tesco nyní nabízí alkohol napříč celou nabídkou od fernetu až po vyzrálé whisky a karibské rumy. "Těžištěm jsou však prémiové značky a nabídka se může na jednotlivých obchodních jednotkách a formátech lišit," dodal.

Od čtvrtka je po dvoutýdenní prohibici kvůli otravám metylalkoholem možné prodávat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu bude doklad původu třeba. Na pultech prodejen by se mohla objevit zhruba třetina alkoholu, který byl stažen z prodeje kvůli vládnímu zákazu. Podle dostupných informací je ve skladech zadržováno zhruba 21 milionů litrů tvrdého alkoholu, do prodeje by tedy mohlo být uvolněno zhruba sedm milionů litrů.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...