Například Pardubice stála zimní údržba za celý rok 2009 10,4 milionu korun, tuto zimu do 29. března téměř 21 milionů korun. Výrazně vzrostly také požadavky na odškodnění za úrazy na chodnících. „V předcházejících třech letech bylo město průměrně konfrontováno s asi pěti žádostmi za zimní sezonu, do konce března máme hlášeno celkem 83 událostí a tento počet nemusí být konečný,“ sdělil tajemník magistrátu Martin Růžička. Podle něj za tento nárůst může i zájem médií a publikace návodů, jak uplatnit škodu.
Podobný názor má i místostarosta Chrudimi Petr Řezníček. „Dřív lidé často ani nevěděli, že něco takového mohou požadovat,“ uvedl. Na konci března chrudimská radnice evidovala 46 žádostí o odškodnění, v předchozích letech bývaly zhruba dvě do roka. Letošní zima Chrudim stála 4,8 milionu, z toho náklady na chodníky, které se proti dřívějšku čistí navíc, činí bez DPH přes 885 tisíc.
Svitavy obvykle potřebovaly na zimní úklid města dva miliony korun, za první tři letošní měsíce na tyto účely vydaly 3,55 milionu korun. „Je přečerpán rozpočet na celý rok,“ uvedl Petr Horký, ředitel Technických služeb města Svitav.