Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Obec: peníze, nebo bojkot plynovodu

Česko

Investici do plynovodu za deset miliard ohrožuje žádost obce Blatno o 37 milionů korun.

PRAHA Plynovod Gazela, má od roku 2012 propojit severní a západní Čechy. Jeho schvalování se však dále komplikuje a termín dokončení, s nímž počítá investor Net4Gas, je ohrožen. Mezi nejhlasitější odpůrce stavby patří obec Blatno na Lounsku, kterou by nový plynovod doslova obklíčil.

Jak říká starosta Václav Beneš, obec je ochotna se s plynovodem smířit za patřičnou finanční kompenzaci. Zastupitelstvo obce v květnu schválilo usnesení, ve kterém po společnosti Net4Gas požaduje zaplacení nejméně 37 milionů korun do konce příštího roku.

Net4Gas však zdůrazňuje, že plynovody jsou umístěny pod zemí. Neomezují tak každodenní život v obcích ani nezasahují do rázu krajiny. S určitou finanční pomocí obcím podél trasy plynovodu se počítá. „Net4Gas rozdělí během let 2008 až 2012 v regionech výstavby plynovodu Gazela granty v celkové hodnotě 100 milionů korun,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Net4Gas Jitka Kadavá.

Rozhodnutí koncem července Stavební úřad ve Stříbře vydal územní rozhodnutí pro plynovod již loni v prosinci, vzhledem k podaným odvoláním ze strany majitelů dotčených pozemků i starostů obcí však věc skončila na Krajském úřadu Plzeňského kraje.

Jak pro LN uvedl vedoucí odboru regionálního rozvoje plzeňského krajského úřadu Miloslav Michalec, rozhodnutí ve věci lze očekávat na konci července. „Jedná se o poměrně komplikovaný případ. Neustále nám chodí další odvolání,“ uvedl k průběhu řízení Michalec. Vlastník a provozovatel českých plynovodů Net4Gas stále doufá v dodržení plánovaného harmonogramu. Plynovod by podle plynařů měl být uveden do provozu v roce 2012. Nároky a požadavky jednotlivých osob a obcí nesouhlasících s trasou plynovodu nechce společnost Net4Gas komentovat.

Trochu jiné otázky k projektu vznesl další účastník odvolacího řízení - město Hora svaté Kateřiny. Starostka Eva Horáková upozorňuje na nesoulad mezi technickou dokumentací a plány v grafické podobě. Stěžuje si též na neochotu společnosti Net4Gas k jednání. „Všechno se dozvídáme až ex post,“ říká starostka a dodává další nejasnost. Plynovod Gazela prý bude sloužit čistě pro potřeby německého trhu a Češi z něj nebudou mít žádný prospěch.

S tímto tvrzením však plynaři nesouhlasí. „Plynovod Gazela bude na pěti místech propojen se současnou přepravní soustavou společnosti Net4Gas, a umožní tedy i zásobování České republiky,“ uvedla pro LN mluvčí společnosti.

Net4Gas, do letošního února působící pod názvem RWE Transgas Net, již nyní v České republice provozuje síť vysokotlakých tranzitních plynovodů o délce 2460 kilometrů. Plánovaná Gazela přivede do Česka ruský zemní plyn, který má v budoucnu do Evropy proudit novým plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře. Na Nord Stream naváže plynovod Opal, který plyn přivede až k česko-německé hranici v Krušných horách.

Plynovod Gazela o délce 166 kilometrů povede napříč Chomutovskem, Lounskem a severní částí Plzeňského kraje. Výstavba plynovodu vyjde na zhruba 400 milionů eur, tedy v přepočtu na víc než 10 miliard korun.

Net4Gas již v minulých měsících vypsal veřejné soutěže, ve kterých hledá dodavatele potrubí a dalších zařízení pro Gazelu.

Podle dostupných informací bude hlavní funkcí plynovodu Gazela dodávat plyn na jih Německa. Česká republika však bude mít z jeho provozu prospěch v podobě inkasovaných tranzitních poplatků.

***

S určitou finanční pomocí obcím podél trasy plynovodu se počítá. Net4Gas rozdělí během let 2008 až 2012 v regionech výstavby plynovodu Gazela granty v celkové hodnotě 100 milionů korun.

Autor: