Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Obklopen „toxickou polévkou“

Česko

Vnuk legendárního oceánografa J.-Y. Cousteaua se potápěl v místě ropné skvrny

WASHINGTON/PRAHA „Byla to jedna z nejhorších zkušeností mého života. Vidět z první ruky, jak vypadá pod vodou tenhle únik ropy, a přitom si uvědomit, že se kontaminace šíří stovky mil do okolí,“ líčil Philippe Cousteau junior ze slavné rodiny francouzských oceánografů. „Je to opravdu noční můra,“ dodal.

Syn slavného odborníka na oceány Philippa Cousteaua a vnuk legendárního podmořského průzkumníka Jacquese-Yvese Cousteaua se rozhodl vydat do hlubin moře v místech, kde se v Mexickém zálivu rozprostírá ropná skvrna. To, co viděl, jím opravdu otřáslo.

„Je tam směs chemikálií a ropy, která je teď na velmi rozsáhlé ploše zálivu. Máme obavy, že není koncentrovaná pouze na povrchu,“ řekl CNN. „Byli jsme v hloubce 4,5 až 6 metrů. A ta směs byla rozprostřena do menších a menších částeček ve vodních sloupcích, které proudily okolo nás. Byli jsme obklopeni touhle toxickou polévkou. Bylo to velmi, velmi znepokojující,“ dodal.

Na ponor se připravoval společně se svým týmem dobré tři týdny. Na sobě museli mít speciální výstroj uzpůsobenou potápění ve velmi náročných podmínkách. Jen potápěčská helma prý vážila 15 kilogramů. K ropné skvrně se rozhodl potopit také z úcty k rodinné tradici. „Vím, že můj otec a dědeček by udělali to samé, kdyby žili. Tím, co by viděli, by byli určitě stejně vyděšeni jako já,“ zapsal si podle agentury AFP na svůj blog.

Cousteau uvítal snahy vrt ucpat, ale zároveň upozornil na to, jak nenávratnou škodu už havárie plošiny Deepwater Horizon napáchala. „I když se jim zítra podaří vrt ucpat, ropa, která unikla, se bude šířit dál až k polárnímu kruhu skrz Golfský proud a cestou po sobě zanechá hotovou spoušť,“ varoval oceánograf. „Můžu jenom doufat, že se z toho ponaučíme,“ uzavřel. „Já ti to říkal,“ řekl by otec Plný pesimismu je také Philippův strýc a syn J.-Y. Cousteaua Jean-Michel Cousteau, rovněž podmořský expert. Podle něj byla havárie vrtu britské společnosti BP „nejhorším ropným neštěstím na celé planetě“. „Smutnou stránkou lidského druhu je to, že hodně mluvíme a málo děláme do doby, než se musíme potýkat s katastrofou,“ řekl dvaasedmdesátiletý vědec britskému deníku The Times. „Na konci svého života mi otec povídal, že musíme být potrestáni, nebo dostat nějaké varování, máme-li něco udělat. Co by řekl otec teď? Myslím si, že by pravil:,Já ti to říkal!‘,“ zavzpomínal na člověka, který byl průkopníkem v oblasti ochrany světového oceánu.

Autor: