Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Oblíbená pražská kavárna pronajala prostor Konvičkovi. Teď její hosté vyhlašují bojkot

Česko

  17:07
PRAHA - Proslulá kavárna Liberál na pražské Letné se v posledních dnech stala terčem kritiky. Jejím „štamgastům“ a dalším příznivcům se nelíbí, že majitel pronajal prostory podniku pro plánovaný předvolební mítink politického hnutí Martina Konvičky, který byl dříve obviněn z podněcování k nenávisti. Ostrou kritiku schytala „mekka“ pražských hipsterů a intelektuálů ale i od Pavla Karouse ze strany Zelených.

Martin Konvička, šéf hnutí Blok proti islámu na Albertově 17. listopadu 2015. foto:  David Neff, MAFRA

Úterní večer je v kavárně Liberál věnován vzpomínkám Taťány Lukešové, ženy, která během minulého století zažila nejtragičtější momenty ve svém životě - výslechy na gestapu, vyloučení kvůli židovskému původu, skrývání se i ponižující rasové testy.

Konvičkovci v Liberálu

Ještě v tomto týdnu se ovšem nálada v oblíbené kavárně nálada značně proměnila. V sobotu se bude v prostorách podniku konat předvolební mítink hnutí Martina Konvičky, tedy politického aktivisty, který je mimo jiné autorem výroku o „mletí muslimů na masokostní moučku“. Pronesl také to, že by byl ochoten zřídit „koncentrační tábory pro muslimy“. 

Vedle něj ovšem vystoupí i další známí protiislamističtí aktivisté z jeho hnutí, konkrétně Petr Hampl a Eva Hrindová. Každý z jmenovaných přispěl k šíření hned několika hoaxů na českém internetu.

Kvůli tomu teď někteří příznivci kritizují majitele kavárny Liberál Jakuba Štorka. V reakci na jeho krok se na sociálních sítích objevil například hashtag (heslo na sociální síti – pozn. red.) #bojkotliberalu a na stránkách kavárny lidé píší negativní recenze. 

„Nechodím do kaváren, které podporují akce nácků,“ stojí například v jednom z hodnocení podniku. „Doposud náš skoro druhý domov, místo schůzek, snídaní a obědů, večerních srazů. Majitel zajisté může poskytnout prostor nenávistným a fašizujícím uskupením, ale do takových podniků chodit nechci a ani nebudu,“ uvedl další recenzent na Facebooku.

Redakce zjišťovala komentář majitele kavárny, do uzávěrky tohoto textu ale nebyl k z zastižení. Již dříve nicméně uvedl, že si za svým krokem stojí. Nutno podotknout, že coby majitel podniku může pronajmout svůj prostor komukoli.

I přesto však nyní čelí ostré kritice. Ta nejhlasitější zaznívá od kandidáta ze strany Zelených a sochaře Pavla Karouse, který kandiduje z 31. místa na kandidátce. 

Omluva straně zelených

Na tomto místě bylo původně chybné vyjádření pana Karouse. Text je upraven a za chybu se straně Zelených a panu Karousovi omlouváme.

„V oblíbené pražské kavárně Liberál se chtějí sejít organizovaní rasisté a uspořádat zde veřejnou předvolební debatu. Předsedat jim mají známé bizarní postavičky krajní pravice a fašismu jako je Martin Konvička, Petr Hampl a Eva Hrindová. K akci jim dal svolení majitel kavárny Jakub Štorek a prostor jim na 14. 10. pronajal,“ napsal na Facebooku.

Majitel nehodlá měnit svůj postoj

Jak později sdělil serveru Lidovky.cz, situaci řešil přímo i s majitelem kavárny. Písemně. Ani po této komunikace ovšem Štorek prý nezměnil svůj postoj.

Protiislámský aktivista a entomolog Martin Konvička se stal na začátku tohoto roku představitelem už několikátého politického uskupení. Spolek Sedmá republika, který založil se svými kolegy, měl v plánu údajně směřovat jiným směrem než předchozí sdružení, jichž byl členem. Českou republiku by prý rád vyvedl ze slepé uličky, kam ji podle něj nasměrovala Evropská unie.

„Po zkušenostech z české politiky jsme si řekli, že je třeba se vykašlat na politikaření a na politiku možného, která jen ukazuje, že nic možného není. Evropská, a tím pádem i česká politika, se dostala do slepé uličky,“ řekl v lednu serveru Lidovky.cz Konvička, který se domnívá, že základy země včetně ústavy je třeba stavět od úplného začátku.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...