PRAHA V éře, která činí hudební průmysl čím dál anachroničtější, připomněl se ten český ve velkém stylu nebo respektive jeho místní „andělské“ variantě – zlatém obláčku nadnášeném urputným veselím a prosvětlovaným množstvím kmitajících reflektorů, pohled na něž mohl v senzitivnějším divákovi vyvolat komatózní stav.
Moderující dvojice Ewa Farna a Tomáš Klus večer otevřela zpívaným vstupem prokládaným svědomitě memorovanými šprýmy (zaslouží ale přiznat, že se snažili scénářem předepsané věty odříkat když už nic jiného, tak aspoň rychle). Jisté uznání zaslouží i fakt, že míra entuziasmu, s níž předávajícím kladli otázku „na čem právě děláte“, neklesala, ba právě naopak. Atmosféru firemního večírku posílilo úvodní vystoupení skupiny roku, pražských Nightwork. Navazující Kryštof s Richardem Krajčem zas publikum přesvědčili o tom, že pořád mají srdce na dlani, pročež je taky máme všichni rádi.
Mezi nominovanými na cenu pro zpěváka roku byl i loni zesnuvší Petr Muk, organizátorům nutno přičíst ke cti, že to nevzali jako záminku pro výron aranžovaných emocí (platí to i pro moment, kdy byl zpěvák uváděn do Síně slávy). Jinak byla ale atmosféra večera důsledně pouťová. Zapadl do ní i strašně moc drsný umělec Jakub Mohamed Ali v červené teplákovce, doprovázený skupinou drsných mužů v maskách, kteří byli zlověstní ještě výš než na půdu. Cenu za přesvědčivý důkaz relativity vnímání času zaslouží Lucie Vondráčková, jež svým pěveckým i pódiovým provedením písně Archanděl dokázala v člověku navodit dojem, že zhlédl za sebou několik pokračování Televizního klubu mladých, blahé paměti. Oceněná Lucie Bílá předvedla svou pardálí tvář a pak byla „strašně překvapená“, když dostala cenu.
Kategorii Objev roku otevřelo vskutku hrozivé vystoupení skupiny Embassy, pozdější vítězové Republic of Two v pro jejich hudbu ne zrovna vhodném prostředí dokázali udržet tvář. Po dvou dekádách by se za normálních okolností daly čekat diskuse o tom, co změnit, aby se tradice udržela živá. Zdejší hudební ceny ji ale zjevně nepotřebují, jejich tradice totiž ještě ani pořádně žít nezačala. Stejně jako jsou neživé, jsou i „nemrtvé“, nadané schopností přeměnit téměř vše, co do nich vstupuje, v amalgám afektu, prázdných gest a markýrovaného veselí. Těžko říct, jestli by to mohlo být jinak. Možná by ale stálo za to přesunout termín předávání na Halloween.
***
Ceny Anděl 2010
* Skupina roku
Nightwork
* Zpěvák roku
David Koller
* Zpěvačka roku
Lucie Bílá
* Objev roku
Republic of Two
* Album roku
Nightwork – Tepláky aneb Kroky
Františka Soukupa
* Skladba roku
Debbi – Touch The Sun
* Videoklip roku
Nightwork – Tepláky
* Síň slávy
Petr Muk (cenu převzal jeho otec
Ladislav Muk)
* Hip-hop & r’n’b
Prago Union
* World music
BezoBratři
* Jazz & blues
trio Najponk, Pivec, Hutchinson
* Ska & reggae
Pub Animals
Při letošním jubilejním
20. ročníku členové Akademie
populární hudby udělili i další
ceny:
* Interpret dvacetiletí
kapela Lucie
* Nejlepší zpěvák dvacetiletí
Jaromír Nohavica
* Nejlepší zpěvačka dvacetiletí
Lucie Bílá