Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Obrana Kunderova

Česko

HISTORICKÁ LEKCE

Kdyby bylo týden trvající dění kolem Milana Kundery zkouškou divadelní hry, asi by už dávno její režisér musel zařvat „Stop. Špatně. Znovu od začátku!“ Bohužel nejde o hru, ale o život, a džina do láhve již těžko kdo vrátí.

Nemám žádné pochybnosti o autentičnosti dokumentu, o který se obvinění z udavačství opírá. Spekulace o tom, že se někdo za Kunderu vydával nebo že příslušníci použili v záznamu jeho jméno, aby kryli nějakého agenta, jsou z mnoha důvodů vysoce nepravděpodobné. Také ti, kteří poukazují na nejasnosti v časech a datech, se téměř jistě mýlí. Vrchní strážmistr Rosický mohl klidně napsat záznam večer v kanceláři nebo druhý den a antedatovat. Také popis dění 14. března 1950 nevykazuje žádné známky nepravděpodobnosti: stanice nebyla od kolejí daleko a vyslechnutí Kundery mohlo zabrat 15–20 minut.

Zásadní problém ovšem je, co z toho autor článku Adam Hradilek vyvozuje a jak celou věc prezentuje. Článek publikovaný v Respektu je manipulativní a nehistorický. Kundera-udavač je v něm prezentován jako protipól kladného hrdiny Miroslava Dvořáčka. Z dokumentu se však pouze dozvíme, že Kundera oznámil, že jistý Dvořáček si chce na koleji schovat kufr. To podstatné řekla policistům o Dvořáčkovi jeho přítelkyně Militká, poté co prohledali kufr a nic závadného v něm nenašli: („Podle prohlášení Militké Dvořáček měl udánlivě sběhnouti z vojny a snad měl býti od jara minulého roku v Německu kam ilegálně odešel.“) Respekt ovšem krátí citaci z dokumentu tak, aby to vypadalo, že tyto informace poskytl Kundera.

Vedle této manipulace je naprosto neprofesionální a nemorální způsob, jakým dal týdeník Kunderovi věc k vyjádření. Adam Hradilek poslal Kunderovi fax s tím, že se zabývá orální historií: „Vedu rozhovory s pamětníky zajímavých historických událostí a zapisuji jejich příběhy, které rovněž publikuji.“ Dále popisuje, že mluvil s pamětníky o události na jaře 1950 na koleji na Letné, při níž byl zatčen jeden mladý muž. „Z vyprávění pamětníků i archivních materiálů vyplývá, že jste se tenkrát v této věci angažoval. Obracím se na Vás s prosbou o objasnění některých okolností.“ Ani slovo o udání, ani slovo o článku v Respektu. Mohou být autoři tak hloupí, aby nevěděli, že článkem zničí Kunderovu pověst? Jejich povinností bylo poslat Kunderovi faksimile dokumentu, a pokud by nereagoval, jet do Paříže a vyhledat ho osobně.

Také další výstupy aktérů kauzy jsou podivné: Adam Hradilek je v zahraničí a rozhovory neposkytuje. Za Ústav pro studium totalitních režimů se k autentičnosti obsahu dokumentů vyjadřuje vedoucí oddělení dokumentace, vzděláním politolog, a tiskový mluvčí, absolvent slévárenské průmyslovky. Ani oni, ani Hradilek nikdy nepublikovali jediný odborný historický text. Eva Militká je příbuzná Adama Hradilka a jediný rozhovor poskytla svému dalšímu příbuznému Ludvíku Hradilkovi na Aktualne.cz.

Zbývá hlavní otázka, s níž si autoři článku nevěděli rady: Proč to Kundera udělal? Odpovědět není složité pro pamětníka nebo historika. Kundera byl věřící komunista. Spolupráci s bezpečností považoval za normální. Udávání a sebeudávání („kádrové dotazníky“) bylo přirozenou součástí morálky 50. let. Hrdinou doby byl Pavlík Morozov, který udal vlastního otce. Udávali i nekomunisté – ze strachu. Značná část odbojových skupin byly provokace StB. Kdo je neoznámil, dostal aspoň 10 let, a kdo se nechal zlákat ke spolupráci, třeba i provaz.

Odsuzujete Kunderu? Devět z deseti lidí by v jeho situaci udělalo to samé.

***

Proč to Kundera vlastně udělal? Odpovědět není složité pro pamětníka nebo historika. Byl věřící komunista.

O autorovi| Petr Zídek, redaktor Orientace

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...