Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrat v kauze Diag Human

Česko

Peníze nezmizí v daňových rájích. Rozhodci zamítli nároky dvou offshorových firem

PRAHA Česko bude v přezkumné arbitráži, která rozhoduje o odškodnění pro Diag Human za údajné zmaření lukrativního byznysu s krevní plazmou, čelit pouze nárokům společnosti podnikatele Josefa Šťávy.

O zhruba třetinový podíl z pohledávky se počátkem roku přihlásili další dva žalobci – společnosti Towit Machinery a Dumfries Holdings – a předsedající rozhodce senátu, prezident Hospodářské komory Petr Kužel je do sporu s více než patnáctiletou historií skutečně přizval. Jenže nyní přišel zásadní zvrat: obě takzvané offshorové společnosti, tedy firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou, byly z arbitráže vyloučeny. Vyplývá to z dokumentu, který mají LN k dispozici. „Nechal jsem nahlédnout do spisu a zjistil, že rozhodci zastavili řízení o nárocích firem letos 29. března,“ potvrdil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Zablokovaná arbitráž Průlomové rozhodnutí je podle Šnajdra prvním zlomovým verdiktem přezkumného senátu. Je zřejmé, že usnesením rozhodců zmizí hrozba, že by část z možného miliardového odškodnění pro Diag Human putovala na konta neprůhledných firem v daňových rájích.

Vedení ministerstva zdravotnictví proto krok rozhodce kritizuje. „Bylo mu nade vši pochybnost známo, že žádost offshorových firem je zamítnuta. Vědomě tak použil lživou záminku k účelové rezignaci,“ kritizuje Šnajdr. A dodává: „Je to šokující důkaz o tom, že cílem bylo zmařit jednání a zabránit vynesení verdiktu, tedy vyřešení sporu,“ rozčiluje se náměstek.

Arbitr za švýcarskou stranu Damiano Della Ca, který se velmi ostře ohrazoval proti přizvání firem Towit Machinery a Dumfries Holdings do řízení, rezignoval na funkci v senátu poslední březnový den. Tedy pouhý den před klíčovým setkáním přezkumného senátu. Jeho podpis pod usnesením nicméně chybí.

Jako důvod svého odstoupení uvedl Della Ca mimo jiné pochybnosti o regulérním průběhu sporu. Odkazoval při tom na reportáž České televize, v níž byly naznačeny úzké vazby rozhodce za český stát Milana Kindla na rakouského právníka Wolfganga Hürlimanna, který do sporu přihlásil společnost Dumfries Holdings.

Ministerstvo zdravotnictví reagovalo námitkou, že jde o další z řady diskreditačních kampaní proti aktuálnímu složení přezkumného senátu. A že to je ze strany Diagu nová taktika, jak oddálit definitivní verdikt v kauze.

Ten se nyní odkládá hned z několika důvodů. Švýcarská strana má do konce dubna čas na jmenování nového rozhodce. Ani pak však práce senátu ještě zřejmě nebude moci pokračovat.

Ke slovu se totiž dostalo dovolání k Nejvyššímu soudu, jímž se Kalvoda pokouší zvrátit jmenování Kužela předsedajícím rozhodcem. „Zjevně se za každou cenu a bez ohledu na právo snaží ukončit řízení ještě před rozhodnutím Nejvyššího soudu,“ zlobil se na rozhodce Kalvoda.

Nejvyšší soud si však nyní vyžádal kompletní spis k případu a na dlouhé týdny tím jednání senátu zablokoval. „Po dobu, než se o věci rozhodne a soud vydá rozhodčímu senátu spis, nemohou arbitři jednat,“ vysvětluje uváznutí na mrtvém bodě Kalvoda. O osudu dovolání mají soudci rozhodnout do léta. „Rozhodne se nejpozději do konce června,“ tlumočí stanovisko soudu mluvčí Petr Knötig.

Vítaný obrat O existenci zásadního rozhodnutí, které vylučuje offshorové firmy z arbitráže, údajně nemá právní zástupce Diagu Human Kalvoda ani potuchy. „Jednání na konci března se konat nemohlo, protože byl senát neúplný. Žádná jiná schůze nařízena nebyla a mimo ni je zásadně vyloučeno, aby o čemkoli meritorním dva ze tří rozhodců rozhodli,“ uvažuje advokát.

A nabízí svérázné zdůvodnění náhlého obratu. „Může to být reakce na zjevně odfláknuté aranžmá offshore operace, z čehož byl Kužel usvědčen,“ myslí si Kalvoda. Vyloučení offshorových firem by přesto advokát uvítal. Už dříve totiž sám soudně napadl jejich snahu o vstup do arbitráže.

***

O co jde? * Společnost Diag Human se už patnáct let domáhá miliardového odškodného od státu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. * Verdikt přezkumného senátu měl padnout letos v lednu, jenže pak odstoupil rozhodce za švýcarskou stranu a spis případu si vyžádal Nejvyšší soud. Verdikt se odsouvá nejspíše až na červen. * Přezkumný senát vynesl na konci března první zásadní verdikt: zastavil řízení o nárocích dvou offshorových firem, které byly v lednu do sporu přizvány.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.