Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Obraz za půl miliardy

Česko

Autorem díla prodaného za rekordní sumu je Lucian Freud, vnuk slavného psychiatra

NEW YORK Za téměř 34 milionů dolarů byl při úterní dražbě v New Yorku prodán obraz britského malíře Luciana Freuda nazvaný Benefits Supervisor Sleeping. Obraz se tak stal nejdráže prodaným dílem žijícího umělce. Oznámila to včera agentura AP s odvoláním na mluvčí dražební síně Christie’s.

Obraz zachycující plnoštíhlou modelku Sue Tilleyovou v životní velikosti získal anonymní kupec, který se aukce zúčastnil po telefonu. Zaplatil za něj 33,6 milionu dolarů (téměř 542 milionů Kč), tedy o deset milionů více, než byl dosavadní rekord za dílo žijícího umělce. Ten od loňského listopadu držel Američan Jeff Koons se skulpturou Zavěšené srdce, za něž kupec v síni Sotheby’s zaplatil 23,6 milionu dolarů.

Jak uvedl britský deník The Times Freud portrétoval tělnatou ženu z obrazu, kterou nazýval „Velká Sue“ čtyři roky na počátku 90. let. Když obraz před třinácti lety dokončil, věnoval své modelce jeho reprodukci. Když se Sue později dostala do finančních nesnází, nabídla ji soudu na pokrytí svých dluhů, které činily 700 liber. Soudní vykonavatelé se jí však vysmáli a místo obrazu zabavili z jejího bytu elektrickou konvici. Reprodukce pak byla v roce 2005 prodána v aukci za 26 tisíc liber.

Podivínský poustevník

Lucian Freud, přezdívaný pro své podivínství Poustevník z Holland Parku, je vnukem psychoanalytika Sigmunda Freuda. Narodil se v Berlíně v roce 1922, o 11 let později utekl s rodinou, která byla židovského původu, před nacisty do Británie. Britské občanství získal v roce 1939. Poprvé Freud prezentoval své tvůrčí schopnosti na veřejnosti jako sedmnáctiletý svým autoportrétem na stránkách britského uměleckého časopisu.

Papeže a Dianu malovat odmítl

Freud patří k zastáncům klasického realistického portrétu. Zaměřuje se především na zobrazení nahého těla a obvykle se nevyhýbá ani nejmenším detailům, jako jsou například žilky či mateřská znaménka portrétovaných osob. Portrétoval například britskou královnu Alžbětu II. nebo těhotnou modelku Kate Mossovou. Její akt nazvaný Nahý portrét se prodal v roce 2005 za 7,32 milionu dolarů (zhruba 170 milionů korun). Těhotnou ženu zobrazil Freud ale už v roce 1997, když namaloval modelku a tehdejší manželku rockera Micka Jaggera Jerry Hallovou v devátém měsíci těhotenství. V minulosti odmítl portrétovat princeznu Dianu či papeže s tím, že „nemaluje lidi, které nemá rád“. Kromě Freudova plátna nabízela aukční síň Christie’s ještě dalších 56 hodnotných uměleckých děl. Přes 50 milionů dolarů zaplatil neznámý sběratel za obraz, který malíř Mark Rothko vytvořil v roce 1952, dobře si vedla i díla Andyho Warhola. Jeho serigrafie dvojportrétu filmového herce Marlona Branda změnila majitele za 32 milionů dolarů. Rozčarování naopak přinesl prodejci triptych Francise Bacona z roku 1976, který dosáhl na 28 milionů dolarů. Jeho původně odhadovaná prodejní cena se totiž pohybovala až ke 35 milionům dolarů. Jak Christie’s oznámila, celková tržba dosáhla 350 milionů dolarů a většina děl, téměř tři čtvrtiny, zůstává ve Spojených státech, zbytek putuje do Evropy.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.