Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Show CIAF předvedla desítky letadel

Česko

  23:01
HRADEC KRÁLOVÉ - Podle prvních odhadů byla návštěvnost letošního 18. ročníku letecké show CIAF na královéhradeckém letišti vyšší než vloni, kdy na ni přijelo přes 50.000 diváků.

Nebezpečný průlet dvou letounů francouzské skupiny L-39 Albatros Breitling Jet Team foto: ČTK

Znatelně více lidí přišlo hlavně v sobotu, řekl mluvčí přehlídky Tomáš Otruba. Pořadatelé jsou také spokojeni s tím, že se jim podařilo získat stroje různých typů a stáří.

Francouzská skupina L-39 Albatros Breitling Jet Team

"Technika byla letos vyrovnanější, program nabitější a bylo i více vystoupení. Některá jsme museli i zkracovat, abychom všechno stihli," uvedl Otruba. Na zemi i ve vzduchu mohli diváci vidět stroje z 11 států.

Bitevní vrtulník Mil Mi - 24

K největším zajímavostem patřila třeba lotyšská akrobatická skupina Baltic Bees jet team nebo vzdušný souboj historických letounů Fokker a Camel. Lidé také sledovali slaňování vojáků z vrtulníku nebo průlet stíhaček české armády Jas-39 Gripen. Proti původním plánům ale nepřiletěl stroj Eurofighter Typhoon rakouské armády. Scházela i letadla z Jordánska a Dánska.

Herečka Tereza Brodská v letadle Aero L-159 Alca s velitelem vzdušných sil ČR Jiřím Vernerem

18. ročník letecké show CIAF v Hradci Králové

Podle policie se návštěvníci přehlídky po ukončení rozjeli bez větších dopravních komplikací. CIAF se na hradeckém letišti konal do roku 2002. Po odchodu armády z hradeckého letiště se pořadatelé rozhodli přehlídku kvůli technickým problémům se zajištěním letiště přesunout do Brna, ze kterého se vrátila zpět do Hradce po sedmi letech. V Brně totiž byl problém akci skloubit s civilním leteckým provozem.

Aero L-159 Alca Armády ČR

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!