Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Obrazy zabavila kriminálka

Česko

Krejčířův majetek - Policie zabavila těsně před aukcí obrazy za desítky milionů

PRAHA Devět obrazů zabavili detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v pátek večer v pražské galerii Pictura. Domnívají se, že patří uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Umělecká díla měla být včera vydražena v dražbě na Žofíně, kterou organizovala právě galerie Pictura a jejich vyvolávací cena byla osmnáct milionů korun. Policisté přitom odhadují, že prodej obrazů mohl vynést až 80 milionů korun.

Detektivové se domnívají, že zabránili pokusu o prodej další části majetku Radovana Krejčíře, který se tak pravděpodobně chtěl dostat k penězům. Se svým majetkem totiž pravděpodobně nemůže z Jihoafrické republiky, kde nyní je, příliš disponovat a je velmi zřejmé, že pokud by se mu podařilo obrazy zpeněžit, pomohly by mu v jeho novém podnikání v JAR.

Důvodem pro razantní policejní postup je fakt, že soud už před časem obstavil veškerý Krejčířův majetek, aby se případně mohl použít pro uhrazení škod, které jsou Krejčířovi přičítány. Páteční razie je součástí vyšetřování nazvaného M5, v němž je Krejčíř spolu s dalšími podnikateli podezřelý z půlmiliardového daňového úniku.

Majitel galerie Michal Šeba se však domnívá, že policie postupovala nesprávně. „Díla byla do aukce dána jeho rodinou. Jeho matka řekla, že jsou její. Nemám důvod jí nevěřit,“ prohlásil Šeba v TV Nova. Jeho spolupracovník těsně před dražbou řekl, že majitel galerie je rozladěn a zvažuje právní kroky. Šeba pak ČTK navíc řekl, že je přesvědčen o tom, že policie obrazy vrátí poté, co zjistí, že nejsou Radovana Krejčíře, ale jeho matky. Ovlastnictví nepochybuje ani advokátka Naděždy Krejčířové. „Jsou ve vlastnictví paní Naděždy Krejčířové a nikoliv jejího syna Radovana,“ uvedla pro Novu esemeskou. Umělecká díla z vily Podle policejních zdrojů je však téměř jisté, že zabavené obrazy visely v červnu 2005, v době Krejčířova zatčení, v jeho vile v Černošicích u Prahy. „Dá se to dokázat z videí, která jsme při zatýkání a domovní prohlídce natočili,“ uvedl ředitel ÚOKFK Jiří Novák, který byl dlouholetým vyšetřovatelem Krejčířových aktivit.

V souvislosti s tímto případem a soudním zablokováním majetku už dříve byly Krejčířovi zabaveny jiné majetky. Policii se však nepodařilo loni zabránit prodeji domu na Karlově náměstí v centru Prahy za zhruba 70 milionů korun.

O tom, že Krejčířovi dochází peníze, mluvilo vedení Útvaru pro zahraniční styky a informace, tedy rozvědky, když podnikatele zatkla na johanessburském letišti loni v dubnu tamní policie. Krejčíř dorazil do JAR na seychelský pas na jméno Egbert Jules Savy. Jakmile vycestoval ze Seychelských ostrovů, kde pobýval od roku 2005, věděla o něm česká rozvědka, jejíž agenti na přílet muže s pasem na cizí jméno upozornili jihoafrickou policii.

Krejčíř sice tvrdil, že má peněz dost, ale náměstek českých špionů Jan Beroun tvrdil, že Krejčíř by bez získání dalších peněz vydržel na ostrovech ještě zhruba rok. „To by ale musel žít velmi skromně,“ řekl tehdy Beroun, který akci proti uprchlému podnikateli řídil.

Agenti po něm pátrali od doby, co v červnu 2005 uprchl za dosud nevyjasněných okolností ze své černošické vily, kam ho přišlo zatknout policejní komando. Po skandálu způsobeném podnikatelovým útěkem odstoupil tehdejší policejní prezident Jiří Kolář.

Autor: