22. srpna 2015 20:09, aktualizováno 23. 8 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči uhasili požár ve Vysočanech. Škoda je přes 280 milionů

V pražských Vysočanech v areálu bývalé ČKD hoří tovární hala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražských Vysočanech v areálu bývalé ČKD hoří tovární hala. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V pražských Vysočanech mezi stanicemi metra Kolbenova a Vysočanská hořela tovární hala. Dým byl vidět z širokého okolí. Na místě stále zasahuje velké množství hasičů. „Před sedmou hodinou ranní byla vyhlášena lokalizace požáru, nyní dochází k dohašování,“ řekl serveru Lidovky.cz velitel zásahu Jiří Čmakal s tím, že riziko výbuchu tlakových lahví, které se v hale nacházely, již nehrozí. Velitel pražských hasičů sdělil, že statik během dopoledne povolil hasičům a vyšetřovatelům vstup do budovy.

Hasiči zvládli oheň ve vysočanském skladu. NA místě nyní pracují vyšetřovatelé. Objekt prozkoumali termovizí a nalezli ještě několik míst s vyšší teplotou. Po jejich zchlazení se chystají hasiči zhruba v osm hodin večer odjet.

Podle předběžných informací oheň zničil zboží za více než 270 milionů korun. Na budově pak napáchal škodu ve výši deseti až 15 milionů korun.

Oheň se ráno přestal rozšiřovat. Budovu dopoledne prohlédl statik, následně povolil hasičům vstup do skladu. „Nynější fáze bude pomalá a dlouhá. Hasiči rozebírají hromady textilu. Vrstvy jsou vysoké a na velkém prostoru,“ řekl Hlinovský. Zásah trval po většinu dne.

„Dobrou zprávou je, že se ve 23:20 podařilo vytlačit oheň z míst, kde se nachází tlakové lahve, riziko výbuchu by tak již hrozit nemělo” řekl serveru Lidovky.cz velitel pražský hasičů Roman Hlinovský. Dodal také, že práce hasičů může po kontrole statikem pokračovat i uvnitř budovy.

Na místě tou dobu byla také asi desítka vietnamských obchodníků, kterým pravděpodobně zboží umístěné ve skladech patřilo.

Zplodiny nepřekročily limity

Podle zpravodaje Lidovky.cz je bylo večer a v noci ve vzduchu cítit spálený plast, hranice škodlivých látek však nepřekročily povolené limity. Cisterny v noci v průměru každé dvě minuty neustále vyrážely pro vodu. V místě požáru totiž nefungoval ani jeden hydrant. Ten nejbližší se nachází na Kolbenově ulici. Ta byla v noci pro auta uzavřena.

„V okolí požáru jsme nenaměřili žádné zvýšené množství škodlivin. Přesto vyzýváme obyvatele, aby zbytečně nevětrali. Na místo také dorazí mobilní laboratoř ze Středočeského kraje,” řekl ve 22.30 pro server Lidovky.cz velitel zásahu Jiří Čmakal. Ten dále uvedl, že hala hoří již dlouho, je proto možné, že došlo k narušení statiky objektu.

Stav budovy je vážný

Ačkoliv byla budova podle velitele zásahu do značné míry poškozena a bude třeba její pozdější kontrola statikem, mohli hasiči vstoupit dovnitř, kde také probíhají dohašovací práce.

V pražských Vysočanech v areálu bývalé ČKD hoří tovární hala.
V pražských Vysočanech v areálu bývalé ČKD mezi stanicemi metra Kolbenova a...

„Stav budovy je natlik vážný, že bude potřeba posuzení statikem. Konstrukce jsou ale zatím natolik v pořádku, že nám dovolily vstoupit dovnitř. Dohašování bude probíhat ještě v řádu hodin. Zůstavá tam masa zpečného materiálu, který bude potřeba dohašovat, takže na místě ještě zůstává velké množství jednotek,“ řekl Čmakal. „Na místě zasahuje sedm profesionálních jednotek z Prahy a dvanáct dobrovolných z Prahy a okolí,” zpřesnil počet zasahujících hasičů.

Požár zuřil na ploše o rozměrech přibližně 90×90 metrů. V jedné třetině jsou výrobní prostory ve dvou třetinách sklady s textilem.

„S ohněm bojoval i policejní vrtulník s bambi vakem. Došlo však k technické poruše a proto byl vrtulník odvolán. Nyní již vrtulník znovu povolávat nebudeme. Bylo by to nebezpečné pro zasahující hasiče,” poznamenal v noci Čmakal.

Mluvčí pražské záchranky Klára Fikejzová sdělila, že záchranáři při zásahu v areálu bývalé ČKD pouze asistují. Sanitka zatím nemusela nikoho odvážet.

givVojtěch Gibiš, ČTK