Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obřím labyrintem mohou bloudit i vozíčkáři

Česko

BĚLÁ Radnice v Bělé na Opavsku nechala vytvořit u nedalekého Bělského lesa dlážděný kruhový labyrint o průměru téměř 25 metrů. Lidé musejí ujít po cestičkách přes půl kilometru, než se dostanou do středu, který zdobí kříž.

Obec se inspirovala proslulým rovněž plochým labyrintem uvnitř gotické katedrály Chartres ve Francii. Bělské bludiště vzniklo nedaleko léčebného pramene Židlo a turisty oblíbené Pstruží farmy. Mohou je využívat k odpočinku i lidé na vozíčku. Chodníčky bělského labyrintu tvoří kolem 20 tisíc starých cihel, které zůstaly po demolici stolárny rodu Rotschildů z přelomu 19. a 20. století. „Labyrint díky nim lépe splynul s krajinou. Navíc staré cihly nepotřebují takovou údržbu jako nové,“ řekl Martin Chvěja ze společnosti Dopfin trade&cession, která se na stavbě podílela. Střed plochého labyrintu tvoří šesticípá květina s křížem.

S myšlenkou vytvořit labyrint přišla rodačka z nedalekých Bolatic, která měla zkušenosti se stavbou labyrintů v kanadském Vancouveru. Plocha labyrintu zabírá přes 470 metrů čtverečních.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...