Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obrození Sparty stojí v cestě Plzeň

Česko

PRAHA Dopadli fotbalisté Sparty po vysoké porážce v derby se Slavií na dno a dokážou se zvednout? To se ukáže už zítra večer během jejich utkání v Plzni.

Poslední tři zápasy připravily letenský klub o podstatnou část sebevědomí, účast v evropských pohárech, vedení v domácí soutěži a nakonec i o trenéra Lavičku. „Snažili jsme se zapomenout. Bylo to smutné období, ale věřím, že už je za námi,“ popsal kapitán Sparty Petr Voříšek dění na Letné během reprezentační přestávky.

Další klopýtnutí by Spartě skutečně ještě víc vzdálilo myšlenky na boj o titul. Jak zní nejpesimističtější scénář? Kdyby v lize prohrála potřetí za sebou, mohla by se propadnout po desátém kole až na šesté místo a vedoucí Slavia by ji mohla utéct na rozdíl osmi bodů.

Soupeře spojuje výsledková krize i výměna trenérů Je paradoxní, že se obrození mužstva v rudých dresech pokusí zastavit tým, jehož kostru tvoří hráči, kteří ještě v minulé sezoně patřili právě Spartě. Ve Štruncových sadech jich působí šest. „To je pikanterie,“ uznal nový kouč Sparty Jozef Chovanec. Horváth, Rezek, Poštulka, Kolář, Petržela se budou chtít v konfrontaci s bývalým zaměstnavatelem předvést. Jen David Limberský do utkání nezasáhne kvůli karetnímu trestu.

Co dál spojuje oba soupeře? „Také za sebou máme horší chvilky,“ připomněl Pavel Horváth plzeňské trable. Před sezonou se věřilo, že by mohla prohánět ligové favority, jenže naplno bodovala jen v úvodním kole. Od té doby sbírali v městě piva jen remízy a porážky a nyní se pohybují jen dva body před posledním Žižkovem. Nenaplněné ambice vyústily v totožný krok klubového vedení jako ve Spartě. Trenéra Šilhavého vystřídal Pavel Vrba.

Změny na lavičce lze považovat jen za první z mnoha. Další se dají očekávat především v sestavě Sparty. Kozáčika by měl mezi tyčemi vystřídat Blažek. K nucené změně možná dojde ve středu obrany. Podle posledních zpráv je ale pravděpodobnější, že lídr defenzivy Tomáš Řepka se do nedělního výkopu vypořádá s bolavým kotníkem.

Vzájemnou znalost hráčů nepokládá Plzeň ani Sparta za jednoznačnou výhodu. „Určitě bych na to nespoléhal. Já je znám, ale oni mě taky,“ vykládal plzeňský brankář Tomáš Poštulka.

Z vyjádření obou stran lze předpovědět, že na trávníku bude k vidění každopádně maximální nasazení. To celé se bude odehrávat před pravděpodobně vyprodaným stadionem, na nějž vedení plzeňské Viktorie láká diváky volně podávaným čajem na zahřátí či pivem zdarma pro prvních 500 zájemců. Čí fanoušci si budou připíjet na vítězství?

Ligovou pozvánku čtěte na straně 16

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...