Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Obvinění útočí na žalobce, chtějí je dostat ze hry

Česko

PRAHA Žalobci, kteří mají na starosti složité korupční kauzy, se stále častěji stávají terčem útoků. Kromě žalob na svou osobu dostávají do pošty anonymní hanopisy.

Například žalobkyně Daniela Smetanová měla na starosti složitý případ konkurzů ústeckého soudce Jiřího Berky. V době, kdy probíhalo hlavní líčení, se ale dočkala nepříjemného překvapení. Někdo si na její jméno zřídil e-mailovou stránku a rozeslal odtud nabídky na seznamovací servery.

Na českobudějovického žalobce, který má v příštích týdnech žalovat složitou kauzu armádní korupce, zas přišlo oznámení, že spolupracoval s komunistickou tajnou policií. Dotyčný má sice lustrační osvědčení, přesto byl kvůli anonymu vyšetřován.

Útoků v poslední době výrazně přibývá, byť souhrnný statistický údaj žalobci nemají. „Přesné statistiky nevedeme, ale těch případů je zřetelně více,“ říká náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek. „Shledáváme v těchto aktech záměr diskvalifikovat státního zástupce, dosáhnout jeho výměny či snahu zabránit podání obžaloby,“ shrnuje důvody útoků.

Žalobci se domnívají, že vlnu útoků rozpoutal rozsudek štrasburského soudu, který stanovil drsnější kritéria pro objektivitu policistů, žalobců či soudců. Zjednodušeně: žalobce by se neměl účastnit civilního i trestního řízení zároveň. Pokud tedy zástupce dozoruje trestní kauzu, stačí, že obhájce obviněného na něj podá žalobu - třeba na ochranu osobnosti. Rázem vznikají podle štrasburského rozsudku pochybnosti o jeho objektivitě. „Přece nemůže vést dozor v konkrétní věci někdo, kdo je s obviněným ve sporu,“ přiblížil argumentaci obžalovaných vrchní žalobce Vlastimil Rampula.

Nebezpečný trend chtějí žalobci zvrátit. „Chybí institucionální ochrana státního zástupce,“ míní Grygárek. „Žalobce dělá vše na vlastní triko. Se státními zástupci budeme diskutovat o tom, jak to změnit.“

***

NEJČASTĚJŠÍ ÚTOKY NA STÁTNÍ ZÁSTUPCE

* podávání žalob na ochranu

osobnosti na státní zástupce

* rozesílání anonymních dopisů,

v nichž se upozorňuje na přijetí

úplatku, neadekvátní majetkové

poměry či spolupráci s StB

* podávání trestních oznámení či

ústavních stížností

* zřízení internetových stránek

s nabídkou erotických služeb

s odkazem na skutečnou adresu

* zřízení falešného profilu na

sociálních sítích, kde žalobce

informuje o průběhu trestního řízení

Autor: