Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stíhanou v kauze Rath kdosi vyděsil. Zapálil jí garáž

Česko

  7:00aktualizováno  7:10
OLOVNICE - Přes firmu Ivany Salačové měly protéct peníze pro skupinu korupčníků kolem Davida Ratha. V březnu, kdy se jejich plán blížil do finále, kdosi středočeské podnikatelce zapálil garáž. Salačová se obávala, že jí tím chce někdo vyděsit. Kvůli nepodařenému útoku se obrátila i na policii.

Sídlo společnosti FiSa ve Slaném. foto: fisaslany.czReprofoto

Připomíná to historku z podsvětí. Krátce po výběru vítěze zakázky na opravu zámku v Buštěhradě kdosi zapálil garáž majitelky firmy FISA Ivany Salačové.

Zámek Buštěhrad

Oficiálně měla její společnost plnit roli subdodavatele, podle policejní verze však zajišťovala hlavně transfer peněz z předražené zakázky do kapes skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha.

Dosud nepublikovaný incident dokresluje, v jaké atmosféře se zakázka vybírala.

Podle informací serveru Lidovky.cz se Salačová obávala, že zapálená garáž a buštěhradský tendr spolu souvisí a někdo se jí gangsterským způsobem snaží zastrašit. Podala kvůli tomu i trestní oznámení.

Napojená na Ratha

Server Lidovky.cz prostudoval veřejně dostupné listiny, z nichž vyplývá, že příchod Davida Ratha do středočeského hejtmanského křesla výrazně zvýšil roční obrat firmy.

Z výroční zprávy stavební firmy ze Slaného vyplývá, že jejími účty jen v letech 2009 a 2010 proteklo na 580 milionů korun. Přitom třeba v roce 2000 to bylo „jen“ 81 milionů, v roce 2002 pak 90 milionů. ČTĚTE VÍCE

„Mohu potvrdit, že počátkem března podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který jí měl zapálit dveře garáže. Prošetřovali jsme to jako poškození cizí věci, ale bohužel se nám nepodařilo pachatele vypátrat,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Salačová žije v malé obci Olovnice poblíž Kralup nad Vltavou a oheň tam vzbudil mezi sousedy nebývalou pozornost.

„Někdo se pokusil paní Salačové asi zapálit auto, ale hořely jen vrata. Někdo je polil hořlavinou a zapálil. Překvapilo nás to, protože byla v obci oblíbená,“ řekl serveru Lidovky.cz Josef Brejník, starosta Olovnice.

Sice není jasné, zda Salačové opravdu někdo vyhrožoval kvůli Buštěhradu, nebo zda požár s kauzou nesouvisel, ale další rekvizity v kauze nasvědčují tomu, že si aktéři navzájem nevěřili.

ČASOVÁ OSA

Rath si pro krabici k blízké spolupracovnici Kateřině Pancové přijel s pistolí a teleskopickým obuškem, jejich společník Petr Kott si zase pořídil funkční samopal.

Miliony ze Slaného skončily v krabici od vína

Společnost FISA byla předem vybraná jako subdodavatel stavební zakázky a měla se za to náležitě odvděčit. Sedm milionů v krabici Davida Ratha a peníze nalezené v bytě Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy, měly pocházet právě od Salačové.

Jen několik hodin před policejním zásahem měl od ní vyzvednout 14 milionů ředitel společnosti Konstruktiva Branko Petr Drážďanský, se kterým je pak podle policejního spisu společně odevzdali do rukou mozků celé korupční akce – ředitelky kladenské nemocnice Kateřině Pancové a Petru Kottovi. Jako zálohu z celkové částky 24 milionů, kterou si měli všichni zainteresovaní podle plánu rozdělit.

ČTĚTE TAKÉ:

Další pokračování scénáře je už známé. Pancová s Kottem měli večer předat sedmimilionový podíl středočeskému hejtmanovi, na něhož už před domem čekalo speciální komando URNA. Policie si ještě ten den přišla i pro Salačovou a dalších pět aktérů korupční kauzy.

Zadržení kvůli Buštěhradu

Vedle Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta obvinila policie také Jana Drážďanského (ředitel firmy Konstruktiva Branko, která tendr vyhrála), Tomáše Mladého (obchodní ředitel Konstruktivy Branko), Ivanu Salačovou (majitelka společnosti FISA, která figurovala jako subdodavatel zakázky), Luciu Novanskou (členka představenstva ML Compet, spřízněné s firmou Erinyes, která tendr vypisovala) a Martina Jireše (předseda představenstva firmy Puro-Klima, která dodává zdravotnické přístroje).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat