Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dbalého obviněný exnáměstek odklonil milion a půl. Peníze byly na věno dceři, tvrdí

Michal Toběrný na fotografii z roku 2002. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Toběrný na fotografii z roku 2002. | foto: MAFRA - Hynek Glos

PRAHA Chirurg Michal Toběrný obviněný z korupce společně s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým chtěl ukrýt minimálně půldruhého milionu korun. V obžalobě k první vlně kauzy to píše státní zástupce Zdeněk Matula. Lékař se brání, že nechtěl nic odklánět, ale šlo o věno dceři. Zastupitelství mu kvůli tomu nicméně obstavilo dva účty a letos v dubnu navíc policejní plombu pověsilo na všechen jeho majetek.

Pro Toběrného stejně jako pro Dbalého a další čtyři lidi přišli policisté loni v červnu kvůli manipulacím se zakázkou na digitalizaci chorobopisů. Mezi sebou si měli na úplatcích rozdělit přes 53 milionů korun. V srpnu přibylo lékařům další obvinění kvůli údajně předražené zakázce na nákup gama nože, z níž Toběrný bral 2,6 milionu korun, uvádí obžaloba, do níž server Lidovky.cz nahlédl.

Den po zadržení lékařovi a náměstkovi Homolky státní zástupce obstavil dům s rodinnými pozemky v jihočeské obci Čížová, kvůli čemuž zpanikařil a vzal banku útokem, jak se píše v obžalobě. „Ve zjevné reakci na předchozí zajišťovací usnesení začal vybírat prostředky (22 výběrů částky 1,5 milionu korun provedených dne 30.6. 2014) a byla dána důvodná obava, že tímto jednáním mohl zmařit uložení případného trestu propadnutí náhradní hodnoty,“ vysvětluje státní zástupce, proč loni v červenci přikročil k obstavení dvou Toběrného účtů se 4,2 miliony korun.

Lékař nicméně argumentuje, že s penězi mohl libovolně nakládat a příběh o odklánění odmítá. „Na začátku měsíce července 2014 vdával dceru a zmiňovaná částka byla vybrána jako věno, které ji otec dlouhodobě spořil za tímto účelem ze své mzdy,“ hájí výběr lékařův obhájce Roman Lamka.

Skutečná majetková pohroma elitního chirurga nicméně postihla v dubnu. Zkraje letošního roku se totiž k žalobě na stranu poškozených připojila Nemocnice Na Homolce. V případě prokázání viny Dbalého, Toběrného a dalších žádá vrátit 62,5 milionů korun.

Vladimír Dbalý

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

Státní zástupce proto 2. dubna sice plombu z Toběrného účtů a domu sundal, obratem ji na ně ale opět pověsil a přidal další Toběrného rozsáhlý majetek. Hrozí mu tak, že vedle domu přijde například o byt a podíly na domech a pozemcích na pražském Karlíně, na Novém Městě či v Podolí. Stejně tak mu stát může zkonfiskovat podíly na rozsáhlých pozemcích ve Středočeském kraji. 

„Celkem byl takto obviněnému zajištěn majetek v celkové hodnotě 24,2 milionu korun,“ vypočítává Matula. Pikantní na celé věci je, že Nemocnice Na Homolce je dosud Toběrného zaměstnavatelem.

Odhad státního zástupce však podle obviněného lékaře ani zdaleka neodpovídá realitě, obstavil mu totiž podle něj majetek v mnohem větší hodnotě než činí celá údajná škoda způsobená nemocnici. Jeho advokát kvůli rozhodnutí zablokovat veškerý majetek podal stížnost. 

„Zajištěný majetek pochází převážně z restitucí z roku 1992. Státní zástupce ve zmiňovaném usnesení pouze lapidárně konstatoval, bez jakéhokoliv odborného vyjádření nebo znaleckého posudku, že určuje hodnotu celého zajištěného majetku klienta na pouhých 20 milionů korun,“ upozorňuje advokát Lamka.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Podobný osud potkal také obviněného bývalého vysokého úředníka ministerstva zdravotnictví Pavla Kocourka. Kromě peněz mu Matula v dubnu zmrazil vlastnictví domu a pozemků stojících, stejně jako v případě Toběrného v Čížové. Kocourek nemůže disponovat ani bytem a podíly na Karlíně. Státní zástupce spočítal, že takto mu obstavil majetek za skoro devět milionů korun. Kocourkův advokát Vít Široký se k věci nevyjádřil.

Zastupitelství poslalo obžalobu k Městskému soudu v Praze zkraje dubna, celkem se týká sedmi lidí. Ještě před tím však detektivové z protikorupční policie rozdali nová obvinění kvůli poradenským službám. Nově stíhají je šest lidí, mezi nimi opět Dbalého, bývalou hlavní účetní nemocnice Emilii Bialešovou či advokáta z kanceláře MSB Legal Davida Michala.

Dbalý nicméně jakékoliv manipulace v rozhovoru se serverem Lidovky.cz odmítl, stejně tak Toběrný. V červenci 2014 serveru Lidovky.cz řekl, že se od všech obvinění očistí. (ČTĚTE VÍCE)

Kauza Nemocnice Na Homolce

27. června 2014 - Soud poslal Dbalého do vazby.

21. července 2014 - Server Lidovky.cz napsal, že v kauze zakázky na digitalizaci chorobopisů přibyli ke čtyřem původně obviněným další dva - Josef Veselý a Tomáš Kadlec. Podle médií údajně převáděli peníze ze zakázky na další účty.

31. července 2014 - Soud zamítl Dbalého stížnost proti vazbě.

2. srpna 2014 - Podle serveru Lidovky.cz čelí Dbalý a Toběrný dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože. Údajně si řekli o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun.

4. srpna 2014 - Vrchní státní zastupitelství v Praze uvedlo, že Dbalý a Toběrný podle policie přijali úplatek 5,7 milionu korun.

26. srpna 2014 - Česká televize uvedla, že ve vazbě skončil další obviněný v kauze chorobopisů, a to bývalý šéf dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil. Údajně fyzicky napadl jednoho ze svědků.

15. září 2014 - Podle serveru Lidovky.cz policie obvinila Dbalého manželku Stanislavu z maření výkonu úředního rozhodnutí.

14. října 2014 - Dbalý neuspěl s ústavní stížností proti vazbě; ústavní soudci rozhodli, že je zjevně neopodstatněná.

26. října 2014 - Soud uložil Stanislavě Dbalé roční trest s podmíněným odkladem na dobu tří let za výběr 700.000 korun z obstaveného účtu. Server Lidovky.cz napsal, že po zadržení Dbalého našli policisté u jednoho jeho známého kufr s 21 miliony korun v hotovosti, 185.000 eur, 5000 dolarů a zlatem za desítky milionů korun. S přesunem kufru podle serveru prý Dbalému také pomáhala manželka.

15. listopadu 2014 - Podle zprávy ministerstva zdravotnictví pro poslance, kterou ministerstvo vypracovalo na základě výsledků auditu v Nemocnici Na Homolce, nemocnice nehospodárně, neefektivně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné.

21. ledna 2015 - Nemocnice Na Homolce se rozhodla připojit jako poškozený k obžalobě Dbalého a dalších sedmi lidí, kteří nemocnici podle policie manipulováním zakázek způsobili škodu téměř 62 milionů korun, napsaly Lidové noviny (LN).

24. února 2015 - Policie uvedla, že v kauze digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože navrhla obžalovat sedm lidí.

1. dubna 2015 - Policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili Nemocnici Na Homolce o víc než 50 milionů korun. Žalobce Zdeněk Matula uvedl, že se to týká veřejných zakázek nemocnice, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Podle policie si obvinění mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun. Web Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou účetní Emilie Bialešová, advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a znovu i Dbalý.

3. dubna 2015 - Dbalý byl na kauci propuštěn z vazby. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové složil peněžitou záruku, odevzdal pas, bude pod dohledem probačního úředníka a slíbil, že nevycestuje. Soud naopak poslal do vazby bývalou hlavní účetní nemocnice Bialešovou, uvedla Česká televize.

8. dubna - Státní zástupce obžaloval šest lidí včetně Dbalého pro podezření z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů. Podle žalobce jednali jako organizovaná skupina, čímž nemocnici způsobili škodu za téměř 57 milionů korun. Dva z nich figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za loňské napadení svědka byl obžalován další člověk.

Zdroj: ČTK


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...